Adalet Bakanından 'af yasası' açıklaması: Ekim'de geliyor

Adalet Bakanından 'af yasası' açıklaması: Ekim'de geliyor
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ekim ayında açılacak Meclis'in ilk gündem maddesinin, 'Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin hayata geçmesi olacağını açıkladı.

AKP ve MHP'nin, muhalefet partileriyle uzlaşarak hazırlanmasının ardından Meclis'e sunmayı amaçladığı yeni yargı paketinde yer alan ceza infaz sistemi ve af yasası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP'nin üzerinde çalıştığı ceza indirimi af yasası'nın Ekim ayında hayata geçmesinin beklendiğini açıkladı.

"Ekim ayında Meclis açıldığında ilk gündem maddesi, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin hayata geçmesi olacaktır" diyen Gül, binlerce tutuklu ve hükümlünün beklediği af yasasının Ekim ayında çıkacağını açıklamış oldu.

'YASA AF ŞEKLİNDE YORUMLANMAMALI'

Konu hakkında aksi yönde bir açıklama yapan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, çıkarılacak yargı paketinin af, kısmı af ya da ceza indirimi şeklinde yorumlanmamasını, çıkarılacak yargı paketinin ceza infaz yasasında yapılacak birtakım değişiklikleri barındırdığını söyledi.

Daha önce yaptığı açıklamayla tari veren Şentop, af değil ama infazla ilgili düzenlemelerin var olduğunu açıklayarak Eylül ayından itibaren görüşülüp değerlendirileceğini belirtmişti.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar