Adalet Bakanı Tunç'tan TTB kararına ilişkin ilk açıklama: TTB Başkanı'nın bir ifadesi olmuştu

Adalet Bakanı Tunç'tan TTB kararına ilişkin ilk açıklama: TTB Başkanı'nın bir ifadesi olmuştu
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Tunç, "Bu yargısal bir karar. Yargının kararı söz konusu. Hep beraber süreçleri takip edeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararıyla ilgili oalrak "Yargının kararı söz konusu. Hep beraber süreçleri takip edeceğiz" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Adalet Bakanı Tunç’a Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi'nin görevden alınması kararı da soruldu. Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Bakan Tunç, “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının uymak zorunda olduğu hususlar var. Ancak burada kendi kanunlarına aykırı tutum nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız bir davaname hazırladı. Yargının verdiği bir karar söz konusu. Hep beraber süreci takip edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Tunç, şöyle dedi:

"TTB Başkanı'nın bir ifadesi olmuştu. TSK'nin kimyasal silah kullandığı iddiasında bulunmuştu. Bu kabul edilebilir değildir. Terörle mücadeleyi zaafa uğratmanın bir parçasıydı. Bu yargının konusu oldu ve dava açıldı, ceza almıştı. O süreç devam ederken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, TTB Kanunu'nda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının uymak zorunda olduğu hususlar var. Burada kendi kanunlarına aykırı bir tutum nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı davaname hazırladı. Ankara 31. Asliye Hukuk da karar verdi. TBB yöneticilerinin görevden alınması kararını verdi. Yerlerine delegelerden bir yönetim belirlenecek. Bu yargısal bir karar. Yargının kararı söz konusu. Hep beraber süreçleri takip edeceğiz."

SEÇİL ERZAN SORUSU

Bakan Tunç’a eski bankacı Seçil Erzan’ın yüksek kârlı fon vaadiyle futbol dünyasının ünlü isimlerini dolandırmasına ilişkin dava da soruldu. Yargılama sürecinin devam ettiğine işaret eden Bakan Tunç, ikinci duruşmanın 12 Ocak’ta görüleceğini belirterek, “Hep beraber yargı sürecini bekleyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kimyasal silah kullanımına dair bilimsel gözlem ve bulguları aktaran Fincancı hakkında dava açılmıştı. Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması istemiyle açılan davanın 7'nci duruşması bugün görüldü. Mahkeme, Türk Tabipleri Birliği'nin Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar