Adli Tıp Kurumu önündeki eyleme polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı

Adli Tıp Kurumu önündeki eyleme polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı
Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Şubat 2022 19:12
A+ A-
Hasta tutukluların serbest bırakılması için ATK önünde nöbet başlatan TDİ’nin eylemine saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Polis, basının çekim yapmasını da engellemeye çalıştı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin, hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için 20 Ocak’ta başlattığı ve her hafta Perşembe günü sürecek olan nöbet eylemi, ikinci haftasında devam ediyor.

"Hasta tutsaklara özgürlük" sloganıyla başlatılan ve Yenibosna’da bulanan İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde devam eden nöbet eylemine, Tutsaklara Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) üyelerinin yanı sıra, Birleşik Mücadele Güçleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Zeynel Özen ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de destek verdi.

GAZETECİLERE ENGEL

Alınteri'nde yer alan habere göre; açıklama öncesi ATK’nin bulunduğu sokak polisler tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Burada açıklama yapmak isteyen tutuklu yakınlarına polis, Bahçelievler Kaymakamlığı’nın yasak kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Polis kitleyi çembere aldı. Tutuklu yakınlarının alanı boşaltmaması üzerine polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Ayrıca polis basın çalışanlarının çekim yapmasını da engellemeye çalıştı.

17 kişinin gözaltına alındığını duyuran TDİ, gözaltındaki tespit edilenlerin isim listesini de paylaştı:

Ertan Çıta, Hüseyin İldan, Elvan Özerli, Mercan Doğan, Mürüvet Küçük, Toğay Okay, Nurgül Uci, Burcugül Çubuk, Muhammet Hizmetçi, Ekin Aktaş, Yeşim Tükel ve Hıdır Sabur.