Agrobay Seracılık, gazeteci Toker’e açtığı 1,5 milyonluk davayı kaybetti

Agrobay Seracılık, gazeteci Toker’e açtığı 1,5 milyonluk davayı kaybetti
Bayburt Grubu çatısı altındaki Agrobay Seracılık ve Şenbay Madencilik Şirketi’nin gazeteci Çiğdem Toker’e açtığı davayı kaybetti. Toker, “Dava, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün içinde bulunduğu koşullar açısından önemli” dedi.

Artı Gerçek - Son günlerde işçilerin eylemiyle gündemde olan Agrobay Seracılık, Gazeteci Çiğdem Toker’den 1,5 milyon talep ettiği davayı Yargıtay’da da kaybetti. Kararı açıklayan Toker, “Dava süreci beş yıldan uzun sürse de bu kararın, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün içinde bulunduğu koşullar açısından önem taşıdığı kuşkusuz” dedi.

Bayburt Grubu çatısı altındaki Agrobay Seracılık, altı yıl önce Toker’in kaleme aldığı "Rusya'ya domatesler de Bayburt'tan" başlıklı yazının şirketin kamuoyu önünde küçük düşürüldüğü, kişilik haklarına basın yoluyla saldırıda bulunduğum iddialarıyla, 1,5 milyon TL tutarında tazminat davası açtı. Bayburt Grubu'na bağlı Şenbay Madencilik şirketi de "Tasarruf arıyorsanız metro ihalelerine bakın" başlıklı yazı dolayısıyla 1,5 milyon TL'lik bir dava daha açtı.

Davayla ilgili T24’teki yazısında ayrıntıları yazan Toker, söz konusu haberlerde şunları ele aldığını hatırlattı:

“Agrobay Seracılık şirketinin açtığı davanın konusu ise Rusya ile Türkiye arasında yaşanan "uçak krizinin" kısmen çözülmesinin ardından yeniden açılan domates ihracatı kanalında, söz konusu şirkete öncelik verilmesinin, grubun iktidara yakınlığıyla bağlantılı olabileceği yönünde kulis haberini aktarmam.

Yanı sıra Agrobay'ın bünyesinde yer aldığı Bayburt Grup'taki diğer inşaat şirketlerinin altyapı ihalelerinde, özellikle davet yöntemli olarak büyük bedelli işler almasıyla öne çıktığını vurgulamış ve TCDD'nin davet yöntemiyle verdiği Sapanca-Geyve YHT altyapı/ üstyapı inşaatını 2 milyar TL'ye yapacak olan Özgün Yapı'nın, 3. havalimanını kente bağlayacak 1 milyar avroluk Gayrettepe hattını yapmak üzere Ulaştırma Bakanlığınca seçilen Kolin-Şenbay ortaklığındaki Şenbay'ın, 1.1 milyar TL'lik Rize Havalimanını Cengiz'le birlikte yapmakta olan Aga Enerji'nin de kardeş kuruluşu" diye ihaleleri listelemiştim.”

TAZMİNAT TALEBİ OYBİRLİĞİYLE REDDEDİLDİ

Davanın açıldığı Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Aralık 2018'de talebi reddetti. Karar, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinafa götürüldü. 1,5 milyon TL'lik tazminat talebi, 25. Hukuk Dairesi tarafından da Haziran 2020'de oybirliğiyle reddedildi. Toker, İstinaf kararının gerekçesi şöyle aktardı:

"Davacı şirketin devletten büyük altyapı yatırımları aldığı, kamuoyu ve basında sık sık gündeme getirilen Bayburt Grup bünyesinde bulunması da gözetilerek, domates ihracatı yapacak şirket seçimiyle ilgili şüpheli durumların eleştirildiğinin anlaşılması, usul ve yasaya uygun olan ilk derece mahkemesi kararına karşı davacı vekili tarafından yapılan istinaf kanun yolu başvurusunun Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 353. Maddesi gereğince duruşma yapılmadan esastan reddine..."

Agrobay şirketi bu kararı Yargıtay'da temyiz etti. 3. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Ekim 2022'de oybirliği ile verdiği kararla Bölge Adliye Mahkemesi kararını uygun bularak onadı.

Toker, “Dava süreci beş yıldan uzun sürse de bu kararın, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünün içinde bulunduğu koşullar açısından önem taşıdığı kuşkusuz” vurgusu yaptı.(HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar