AİHM Berkin Elvan davasında Türkiye'yi mahkum etti

AİHM Berkin Elvan davasında Türkiye'yi mahkum etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, polisin Gezi eylemlerinde öldürdüğü Berkin Elvan'ın ailesinin açtığı davada Türkiye'yi mahkum etti. Kararda, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkıyla ilgili iki maddesini ihlal ettiğine hükmedildi.

Artı Gerçek - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 yaşında olduğu Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin öldürdüğü Berkin Elvan’ın ailesinin açtığı davada Türkiye’yi mahkum etti.

Elvan’ın anne ve babası Sami ve Gülsüm Elvan ile iki kız kardeşi Gamze ve Özge Elvan 2019 yılında Türkiye aleyhine AİHM’de dava açmıştı. euronews Türkçe'nin aktardığına göre AİHM, başvuruyla ilgili olarak Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkıyla ilgili iki maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

AİHM gerekçeli kararında, Elvan'ın ölümüyle ilgili Türkiye’de yetkililerin sorumlularla ilgili “etkili bir soruşturma yapmamasının” insan hakları ihlali teşkil ettiği görüşüne vardı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkıyla ilgili 2'nci maddesinin usül uyarınca ihlal edildiğine hükmeden Strasbourg Mahkemesi, ölümle ilgili dönemin İstanbul emniyet müdürü ve valinin sorumluluklarıyla ilgili Türk yetkililerin etkili bir soruşturmayı gerçekleştirmediği görüşüne vardı.

Başvuru sahiplerinin ölüme neden olan polis görevlisinin daha ağır bir mahkumiyetle cezalandırılması yolundaki şikayetiyle ilgili Türkiye’de duruşmaların devam ettiği ve iç hukuk yollarını tüketilmediğine karar veren AİHM, bu konuda şu anda bir karar veremeyeceğini bildirdi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında kafasına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Belkin Elvan, 265 gün komada kaldıktan sonra kurtarılamamıştı.

Elvan’ın 16 Haziran 2013 tarihinde ailesinin deyimiyle ekmek almaya giderken kafasından gaz kapsülü ile vurularak, 15 yaşında hayatını kaybetmesi ülke genelinde büyük tepki uyandırmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar