AKP’nin tüm organizasyon işlerini yapan şirket, kasasına 13,2 milyon TL koydu

AKP’nin tüm organizasyon işlerini yapan şirket, kasasına 13,2 milyon TL koydu
AKP Milletvekili Ali İhsan Arslan’ın 'gayri resmi sahibi' olduğu iddia edilen Altus Organizasyon şirketi, 16 kamu ihalesi ile kasasına 13,2 milyon TL koydu.

Altus Organizasyon şirketi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, "İslam İşbirliği Teşkilatı 8’inci Gıda Güvenliği Konferansı" kapsamında düzenlediği ihaleyi tartışmalı şekilde 5,5 milyon TL’ye alan şirketin, TOKİ’den de 3,3 milyon TL’lik reklam ihalesi aldığı ortaya çıktı.

Önceki gün düzenlenen ve açılışında Erdoğan'ın konuşma yaptığı konferansın organizasyon işini önce 3,2 milyon TL'lik en düşük teklifi veren Horizon Organizasyon aldı. İtiraz üzerine iptal edilen ihale, bu kez 5,5 milyon sözleşme bedeli ile Altus'a verildi.

Son olarak Tarım ve Orman Bakanlığı'nın konferans ihalesini tartışmalı bir şekilde alan Altus, kamu idarelerinin organizasyon işlerini üstlenmesi ile tanınıyor.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre çok sayıda bakanlık ve kamu kurumunun ihalesini alan şirket, 2011-2021 yıllarını da kapsayan 10 yıllık dönemde toplam 13,2 milyon TL'lik sözleşmeye imza attı. Altus Organizasyon, en yüksek sözleşme bedelli ihalesini 23 Ekim’de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldı. Şirketin, 5 milyon 542 bin TL teklif ile kazandığı ve pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen, "Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınmadan Sorumlu Bakanlar Konferansı Hizmet Alımı" ihalesinden günler önce işe başladığı iddia edildi.

TOKİ'DEN 3,3 MİLYON TL'LİK İHALE

Şirket, TOKİ’den de 3,3 milyon TL’lik organizasyon ihalesi aldı. Altus, TOKİ’nin 2014’te "İlan, Reklam, Tanıtım ve Halkla İlişkiler Hizmeti" ihalesine teklif veren iki organizasyon şirketinden biri oldu. Altus ile TOKİ arasında 14 Ağustos 2014 tarihinde 3 milyon 351 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Pazarlık yöntemiyle 2016’da gerçekleştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı 13’üncü İslam Zirvesi kapsamında düzenlenen, "Kanserle Mücadelede Hanımefendilerin Liderliği" isimli etkinliğin ihalesi de Altus’a verildi. Altus ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan ihale sözleşmesinin bedeli kayıtlara, 1 milyon 264 bin TL olarak geçti.

Öne Çıkanlar