AKP’den SP’ye geçen belediye aylarca işçilerin maaşını ödememiş

AKP’den SP’ye geçen belediye aylarca işçilerin maaşını ödememiş
Elazığ’ın merkeze bağlı Mollakendi belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Saadet Partisi’ne geçti. 26 milyon borcu olan belediyeye AKP genel merkezinden 1 milyon TL para gönderilmesine rağmen personel maaşlarının ödenmediği öğrenildi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ- 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin adayı Mehmet Mustafa Ayaz yüzde 30,34 oy alırken Saadet Partisinin adayı Sabri Yılmaz ise yüzde 44,25 oy alarak belediye başkanı seçildi. Belediye başkanın değişmesiyle beraber belediye yönetiminin aylardır personel maaşlarını ödemediği ortaya çıktı.

İŞÇİLER ÇIKARTILMAK İSTENDİ, MAAŞLARI ÖDENMEDİ

AKP’li belediyenin Saadet Partisi’ne geçmesinin ardından belediyede sekiz personelin belediye başkanı Sabri Yılmaz’ın haberi olmadan sekiz kişinin işine ‘ödenek yetersizliği ve personel fazlalığı’ gerekçe göstererek son verildi.

İşten çıkartılmalarla ilgili AKP il başkanı Şerafettin Yıldırım’a ve Elazığ Valiliği’ne bilgi verilmesi ardından işten çıkartılmalar iptal edildi. Alınan bilgiye göre belediyenin 26 milyon borcu bulunmakta. Belediyenin personellere maaş ödeyememesinden dolayı AKP genel merkezinden 1 milyon TL ödenek geldiği ancak ödeneğin gelmesine rağmen personellerin maaşlarının halen ödenmediği öğrenildi.

is.jpg

‘AKP GENEL MERKEZİNDEN 1 MİLYON TL BELEDİYE GÖNDERİLDİ’

İşten çıkartılmak istenen Mollakendi belediyesinde çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir işçi Artı Gerçek’e konuştu. Belediye çalışanı şunları söyledi:

“Belediyenin AKP’ye 26 milyona yakın borcu olan Mollakendi belediyesine hibe yoluyla AKP milletvekilleri ve il başkanı Şerafettin Yıldırım’ın girişimciyle genel merkezden 1 milyon lira 21 taşeron personele dağıtılmak üzere gönderildi. Bu para gelmesine rağmen işçilere halen ödeme yapılmadığı gibi ayın 26’sında 8 personelin çıkışı yapıldı. Aynı gün içerisinde durumun fark edilmesi üzerine işçilerin çıkartılmasıyla ilgili belediye başkanının bilgisi ve izni olmadığı anlaşıldı. Sonrasında valiliğe ve il başkanlığına bilgi verilerek çıkışları iptal ettirildi. Aylardır maaş almayan personellere halen maaşları ödenmediği gibi çeşitli oyunlarla iş akitlerinin fesih edilmesi için çaba gösteriliyor. Belediyenin borçları var maaşlar halen ödenmedi ama her nedense personeller işten çıkartılmak isteniyor. Bundan sonraki süreçte belediyede nasıl bir işleyiş olur bilmiyoruz."

untitled-2.jpg

ESKİ BAŞKAN TUTUKLANMIŞTI

Geçtiğimiz aylarda ise Elazığ’da bazı otel ve pansiyonlarda fuhuş yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen polis ekipleri ‘Cemre Operasyonu’ adı altında eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan ve ‘bir kimseyi fuhuşa teşvik etmek, aracılık etmek veya yer temin etmek’ suçundan eski AKP’li Mollakendi Belediye Başkanı Mehmet Enis Doğan tutuklanmıştı.

Öne Çıkanlar