AKP’li isim oğlunu istismar ettiği iddiasıyla dava açılmıştı: Mahkeme beraat etmesine ilişkin itirazı bir yıl sonra reddetti

AKP’li isim oğlunu istismar ettiği iddiasıyla dava açılmıştı: Mahkeme beraat etmesine ilişkin itirazı bir yıl sonra reddetti
Yayınlanma:
A+ A-
Eski AKP Gençlik Kolları Başkanı R.Y. hakkında, beş yaşındaki oğlunu istismar ettiği gerekçesiyle açılan davada İstinaf Mahkemesi bir yıl sonra kararını açıkladı. Mahkeme, adli tıp raporuna rağmen 'delil yetersizliği' gerekçesiyle talepleri reddetti.

Artı Gerçek - İzmir’de N.Y, boşanma aşamasında olduğu eski AKP Gençlik Kolları Başkanı R.Y'nin beş yaşındaki çocuğuyla görüştükten sonraki hareketlerinden ve bedenindeki kızarıklıklardan şüphelenerek savcılığa başvurdu. Tutuklanan R.Y, Adli Tıp raporuna rağmen görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Karar İstinaf Mahkemesine taşındı. Mahkeme bir yıl sonra verdiği kararda oğlunu istismar eden Y.’nin önce şartlı tahliye ardından beraat etmesine ilişkin itiraz talebini reddetti.

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın'ın haberine göre yaklaşık bir yıldır istinafta bekleyen dosyada skandal yaşandı. İstinaf mahkemesi kararında 2015 yılında doğmuş çocuk için “12 yaşını tamamlamış çocuk” ifadesi kullanıldı. Ayrıca “Kesin yeterli delil elde edilememesi ve şüpheden sanık yararlanır” gerekçesine dayanarak yapılan başvurunun esastan reddi istendi.

‘BİZCE HUKUKİ FACİA NİTELİĞİNDEDİR’

İstinaf kararını Yargıtay’a taşıyan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Barış Özbay yaptığı açıklamada, “İstismara uğrayan çocukta oluşan fiziksel ve ruhsal deformasyon, çocukla ilgilenen psikologların müşterek beyanı, çocuğun yargılama sürecindeki tutarlı beyanlarına karşın yerel mahkemenin delil yetersizliğinden vermiş olduğu beraat kararının istinaf mahkemesince onanması bizce hukuki facia niteliğindedir” dedi.

‘ÇOCUĞUMUN HALA DEVAM EDEN BİR TEDAVİ SÜRECİ VAR’

Anne N.Y ise, “İstismar gerek adli tıp, gerek Çocuk İzlem Merkezi raporlarıyla hatta beş uzman raporuyla kanıtlandı. Dosya apaçık ortada. İşlendiği sabit bir suç var. Bunlar yok sayılıyor. Delil yetersizliğinden beraati anlayamadığım gibi istinafın bu kararını da anlayabilmiş değilim. Oğlumun davası haklı olduğumuz bir dava ve sonuna kadar da gideceğim” ifadelerini kullandı.

Anne N.Y çocuğunun 12 yaşında gösterilmesine ilişkin ise “Benim oğlum 2015 yılı doğumlu ve 2. sınıfa gidiyor. 12 yaşında değil ama kararda bu bile yanlış yazılmış. Oğlum 8 yaşında. Çocuğumun hala devam eden bir tedavi süreci var” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de yaşayan iki ve beş yaşında iki oğlu olan eski AKP Gençlik Kolları Başkanı R.Y, ile N.Y, 2019 yılında boşanmak için mahkemeye başvurmuştu. Dava sürerken N.Y, beş yaşındaki erkek çocuğunun babasıyla görüştükten sonraki hareketlerinden ve bedenindeki kızarıklıklardan şüphelenerek savcılığa başvurmuştu.

Adli Tıp raporunda cinsel istismar bulguları tespit edilen R.Y, 2021 yılında tutuklanmıştı. R.Y,’nin tutuklanmasına ilişkin yapılan haberlere erişim engeli getirilmişti. R.Y, Temmuz 2021’de çıktığı ilk duruşmada hakkında yurtdışı yasağı kararı verilerek tahliye edilmişti. Haziran 2022’de ise İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi, R.Y. hakkında “yargılamaya konu eylemde suç sabit görülmediği” iddiasıyla beraat kararı vermişti. Karar, Temmuz 2022’de istinaf mahkemesine taşınmıştı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar