AKP'li üyeler AKP'li başkanı boşa düşürdü: Elazığ il genel meclisinde muhalefet oy birliğiyle komisyonlarda

AKP'li üyeler AKP'li başkanı boşa düşürdü: Elazığ il genel meclisinde muhalefet oy birliğiyle komisyonlarda
AKP’li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, belediye meclisindeki komisyonların üye sayısını düşürerek muhalefetin temsil edilmesinin önünü kapattı. AKP'lilerin çoğunlukta olduğu il genel meclisi ise muhalefetin tamamına komisyonlarda yer verdi.

Evren DEMİRDAŞ


ELAZIĞ - 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin adayı Şahin Şerifoğulları yüzde 38,19 oy oranıyla belediye başkanlığını kazanırken, belediye meclisindeki dağılım da kontenjanla birlikte AKP 23, CHP altı, YRP altı ve MHP de üç olarak gerçekleşti. İl Genel Meclisi de 18 AKP, dört YRP, üç CHP, üç MHP ve iki DEM Partili üyeden oluştu. Hem belediye meclisi hem de il meclisinde AKP'liler çoğunlukta olsa da iki meclisin tavırları farklı oldu.

İKİ FARKLI MECLİS TABLOSU

Nisan ilk toplantısını yapan belediye meclisinde, son 50 yıldan bu yana beş olan komisyon üye sayısı AKP’li başkan Şahin Şerifoğulları’nın kararıyla üçe düşürüldü. Komisyon üyesi sayısının düşürülmesiyle mecliste temsilcisi olan CHP, YRP ve MHP’li meclis üyeleri komisyonlara girmesi engellendi. Ancak Elazığ İl Genel meclisinde AKP’nin çoğunluğunun bulunmasına rağmen bugün gerçekleştirilen komisyon üye seçimlerinde YRP, CHP, MHP ve DEM Parti meclis üyeleri oybirliğiyle komisyonlara seçildi.

3333333333333333333333.jpg Elazığ İl Genel Meclis Başkanı Ömer Faruk Çelik

‘ŞEHRİMİZE EL BİRLİĞİYLE HİZMET EDECEĞİZ’

Yapılan seçimlerin ardından konuşan AKP'li İl Genel Meclis Başkanı Ömer Faruk Çelik temsilde adalet ilkesine işaret ederek şöyle konuştu:

“Kanun ve yönetmeliklerin belirlediği ölçüde komisyonları oluştururken temsilde adalet ilkesini gösterirken Meclis üyelerimiz tüm komisyonlarda yer alarak çalışmalara katılıp destek olup katkı sağlayacaklardır. Bugün olduğu gibi bundan sonrada ortak akıl ve istişare ile tim kararlarımızın oy birliği ile alınacağından inancım tamdır. Elazığ’a en güzel hizmetleri gerçekleştirmek için buradayız. Bunun içinde çalışarak şehrimize el birliği ile hizmet edeceğiz. Rabbim birliğimizi daim eylesin. Komisyonlarda yer alan tüm arkadaşlarımıza da hayırlı olsun diliyorum”

Öne Çıkanlar