Almanya'dan Schengen vizesi sorusuna 'kaçamak' yanıt

Almanya'dan Schengen vizesi sorusuna 'kaçamak' yanıt
Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den yapılan vize başvurularının reddedildiği yönündeki tartışma konusunda açıklama yaptı. Bakanlık, son beş ayda verilen vizelerin sayısını açıkladı ama ret oranlarının artıp artmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.

Artı Gerçek - Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de Schengen vizesiyle ilgili başlayan tartışmalar konusunda açıklama yaptı. Bakanlık, Ocak-Mayıs 2023 döneminde Türkiye'den kaç kişiye Schengen vizesi ve ulusal vize verildiğine dair verileri paylaştı. Ancak açıklamada, toplam başvuru sayısına ilişkin veri yer almadı. Dolayısıyla, ret oranlarının arttığına dair tepkilere yanıt verilmemiş oldu.

Schengen vizesiyle ilgili tartışmalar, sanatçılar Onur Akın ve Volkan Konak’ın Almanya’ya yaptıkları vize başvurularının reddedildiğini duyurmasıyla başlamıştı. Son olarak, oyuncu Sumru Yavrucuk'un ekip arkadaşlarına Almanya tarafından vize verilmemiş; Yavrucuk Frankfurt Türk Tiyatro Festivali'nde sahneye tek başına çıkmıştı.

Tartışmalar üzerine BBC Türkçe'den Adnan Ağaç'ın sorularına yazılı yanıt veren Almanya Dışişleri Bakanlığı, Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin daha fazla Schengen vizesi başvurusunun onaylandığını söyledi. Ancak bu dönemde yapılan toplam vize başvuru sayısı ve ret oranlarıyla ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

Bakanlık Sözcüsü'nün paylaştığı verilerde, 2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde Türkiye vatandaşlarına yaklaşık 100 bin Schengen vizesi ve 18 bin ulusal vize verildiği belirtildi. 2022 yılının aynı döneminde ise 60 bin Schengen vizesi ve 16 bin ulusal vize verilmişti.

ALMANYA’YA YAPILAN SCHENGEN BAŞVURULARINDA RET ORANLARI ARTTI MI?

Almanya, birkaç yıldır yaşanan Schengen vizesiyle ilgili tartışmalarda sık sık gündeme geliyor. Alman medyasında daha önce çıkan haberlerde Almanya temsilciliklerine Türkiye’den yapılan vize başvurularında ret oranlarının yüzde 20’lere ulaştığı belirtilmişti.

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun Schengen vizesine dair paylaştığı yıllık istatistiklerde de Türkiye’den yapılan başvurularda ret oranının arttığı görülüyor. Bu verilere göre, 2017’de Türkiye’den yapılan Schengen vizesi başvurularının yüzde 6,5’i reddedilirken, 2022’ye gelindiğinde bu oran yüzde 15,7’ye çıkıyor.

Türkiye’den Almanya’ya yapılan Schengen vizesi başvurularında ise ret oranı 2022’de yüzde 20’nin üzerine çıkmış durumda. Alman medyasında paylaşılan istatistiklerde bu oranın 2014 yılında yüzde 6 civarında olduğu belirtiliyor.

KONAK VE AKIN'IN VİZELERİ NEDEN REDDEDİLDİ?

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü, sanatçılar Volkan Konak ve Onur Akın vize başvurularına ret verilmesi konusunda ise yorumda bulunmadı. Ancak verilen yanıtta “Özellikle kültürel alanda” olmak üzere Türkiye ve Almanya’nın yakın ilişkilerinin olduğunun vurgulandı, bu yıl verilen vizelerin arasında kültür alanında faaliyet gösteren birçok kişinin de bulunduğu belirtildi.

ERDOĞAN DA DEĞİNMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mayıs’ta TOBB 79. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, "Son dönemde adeta bir siyasi şantaj olarak kullanılan bu vize sorununu en kısa sürede inşallah hal yoluna koyacağız. Sizlerin her alanda önünüzü açmak, yolunuza çıkan engelleri ortadan kaldırmak için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz" demişti.

AB DELEGASYONU İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Geçen hafta Hürriyet gazetesinden Hande Fırat'a konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise problemi çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtmişti.

Nikolaus Meyer-Landrut, "Ancak öncelikle şu çok iyi bilinmeli: Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına vize verilmesini engellemek gibi bir politikası yok. Bu yönde AB tarafından üretilen bir siyaset ya da alınmış karar da yok" demişti. Meyer-Landrut, "vize kolaylaştırma süreci için tarafların acil bir araya gelmelerini" önermişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar