Ankara Valiliği'nin LGBTİ+ yasakları AİHM’e taşındı

Ankara Valiliği'nin LGBTİ+ yasakları AİHM’e taşındı
Kaos GL, Ankara Valiliği’nin 2017’deki süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

Artı Gerçek - Ankara Valiliği’nin OHAL döneminde ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağı Kaos GL Derneği tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı.

Kaos GL'den Yıldırz Tar'ın haberine göre; dernek adına AİHM’e başvuran Av. Kerem Dikmen, yasaklama kararı Bölge İdare Mahkemesi tarafından 2019’da kaldırılsa da hak ihlaline sebep olan uygulamanın yarattığı zarara ilişkin ayrıca değerlendirme gerektiğini vurguladı. Av. Dikmen, Bölge İdare Mahkemesi’nin ayrımcılık yönünden bir değerlendirme yapmadığını da ekledi.

Kaos GL, AİHM başvurusunda ayrıca 2017’deki yasağa karşı dava devam ederken, Valiliğin 2018’de aynı içerikle başka bir yasak kararı da aldığını, böylelikle idarenin Mahkeme kararı açıklanmadan kararı geçersiz kıldığını da hatırlattı.

Dernek, OHAL’in bile üç aylık sürelerle ilan edildiğini ancak yasak kararının süresiz olduğunu da belirterek; yasak ile hem LGBTİ+ toplumunun hem de LGBTİ+ derneklerinin mağdur edildiğini vurguladı.

Kaos GL, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan aşağılayıcı muamele yasağı, özel hayata saygı, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü, toplantı ve dernek kurma özgürlüğü, etkili başvuru hakkı ve ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine dikkat çekerek AİHM’e başvurdu. OHAL döneminde bile devletlerin ayrımcılık yasağına aykırı tedbirler alamayacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar