Ankara'da Newroz kutlamaları: Depremde vefat edenler anıldı

Yayınlanma:
A+ A-
Ankara'da Emek ve Demokrasi Güçleri'nin çağrısıyla düzenlenen Newroz kutlamaları Anıtpark'ta gerçekleşti. Alana çoğu sayıda pankart alınmadı. Newroz alanında, depremde vefat eden yurttaşları anıldı.

Oğulcan ÖZGENÇ - Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde bu yılki Newroz kutlamaları Anıtpark'ta başladı. Alanın etrafında yoğun güvenlik önlemi alınırken, alana bazı pankartlar alınmadı.

whatsapp-image-2023-03-19-at-13-50-09.jpeg

Bu yıl Newroz kutlamaları "Her dem Newroz, her dem azadi" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" şiarıyla kutlanıyor. Alanda Maraş merkezli depremde vefat edenler anılırken, "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı.

'YIKIMIN VE KAYBIN SEBEBİ AKP-MHP İKTİDARIDIR'

Emek ve demokrasi mücadelesinde vefat edenler için saygı duruşunun ardından, Emek ve Demokrasi Güçleri adına Hüseyin Gökoğlu ortak metni okudu.

6 Şubat’ta Maraş merkezli depremlerde meydana gelen yıkım dolayısıyla 2023 Newroz’unu acılı ve öfkeli karşıladıklarını belirten Gökoğlu, "On binlerce yurttaşımız yaralandı. On binlerce canımızı yitirdik. Bu vesileyle bir kez daha kayıplarımıza rahmet, yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" dedi.

Yıkımın ve kayıpların bu denli büyük olmasının baş sorumlusunun AKP-MHP iktidarı olduğunu belirten Gökoğlu, şunları söyledi:

"İnşaat oligarklarıyla kurulan rant ve talan düzeni, seçim yatırımı olarak çıkarılan imar afları, ticarileştirdikleri ve içini boşalttıkları tüm kamu kurumlarında olduğu gibi, AFAD ve Kızılay’a da yapılan liyakatsiz atamalar, tek adamın direktiflerini beklerken seferber edilmeyen imkanlar, ekipler, depremi felakete dönüştürmüştür."

İstanbul Sözleşmesinden tek adamın imzasıyla çıkıldığını ve şimdi de 6284 Sayılı Kanun'un tartışmaya açıldığını vurgulayan Gökoğlu, deprem bölgesinde binlerce kadının en temel taleplerini bile karşılamayan iktidarı, “Jin jiyan azadî” ruhuyla Mina Amînî şahsında her yerde direnen, kadınların mücadelesinin tarihe gömeceğini söyledi.

'BASKICI İKTİDARLARINI SÜREKLİ KILMAYA ÇALIŞIYORLAR'

AKP-MHP iktidarının yoğun bir baskı ve şiddet gücüyle demokrasiye, özgürlük taleplerine ve farklılıklara saldırdığını ifade eden Gökoğlu, "İktidar tüm toplumsal kesimleri sindirerek baskıcı ve despotik iktidarını sürekli kılmaya çalışmaktadır. AKP-MHP faşist bloğu yalnızca depremdeki sorumsuzluklarının değil; batırdıkları ekonominin, yok ettikleri basın özgürlüğünün, yarattıkları ekolojik tahribatın, bekaları için sürdürdükleri savaşın, siyasetçileri rehin tutma hukuksuzluğunun, gençlerden çaldıkları geleceğin de hesabını verecek" diye konuştu.

'KATLİAMIN ÖFKESİNİ KUŞANARAK GELDİM'

Deprem’de vefat eden Eylem Şafak Aydın’ın annesi, Newroz mesajını okuyan Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, “Hepimizin öfkesi bir. Ben buraya 6 Şubat’taki katliamın öfkesini kuşanarak geldim. Sözün bittiği yer değil, sözün başladığı yer burası. Asıl mücadelenin başladığı yer burası. Bu isyan ateşini burada yakacağız. Bu katliamda bizi asla bitiremeyecekler. Halkları göz göre göre üç gün yardımları engelleyerek ölüme terk ettiler. Bize ölümlerden ölüm beğendiler. Göçükten çıktığımda daha iyi anladım, iktidar senaryo yazdı. Bizim bedenlerimiz enkaz altında kaldı ama onların vicdanları enkaz altında kaldı. Bugün, Türkiyeli işçi sınıfının emeğiyle Kürt halkının özgürlüğüyle birleştirme günü, biz bu isyan ateşini bugün burada yakacağız” dedi.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz Kürtçe mesajlarının ardından, "Biz geleceği 14 Mayıs'ta hep beraber kuracağız" dedi.

Konuşmaların ardından Dengbej İbrahim ünlü kilam okudu. Kilamın ardından yapılan müzik dinleti ile Newroz kutlamaları son buldu.

Öne Çıkanlar