İstanbul'da Newroz'u: Halk yağmura rağmen Yenikapı'ya akın etti

Yayınlanma:
A+ A-
Yenikapı Miting Alanı'ndaki Newroz kutlamaları yağmura rağmen binlerce yurttaşın katılımıyla başladı. Newroz ateşi Barış Anneleri tarafından yakıldı.

Osman ÇAKLI


İSTANBUL - Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öncülüğünde İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Newroz kutlamalarında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” dedi.

İstanbul newrozu, Barış Anneleri'nin Newroz ateşini yakmasıyla başladı.

2023 Newroz kutlamaları bu yıl "Her dem Newroz, her dem azadi" ve "Newroz ateşiyle özgürlüğe" sloganıyla kutlandı.

Newroz kutlamaları için saat 11.00 itibariyle yağmura rağmen Yenikapı Marmaray istasyonu çıkışında toplanmalar başladı. "Newroz piroz be" sloganlaları atan kortejler Yenikapı Miting alanına yürüdü.

baris-anneleri.jpg
Newroz ateşi Barış Anneleri tarafından yakıldı.

ALANDAN HÜKÜMETE DEPREM TEPKİSİ

Halayların çekildiği alanda, Maraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden binlerce insan unutulmadı. Kalabalık, "Hükümet istifa" sloganı attı. Amedspor'a yönelik Bursa'da yapılan ırkçı saldırı da alandakiler tarafında protesto edildi.

'DEPREM ÖFKEMİZİ NEWROZ İLE BÜTÜNLEŞTİRİYORUZ'

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri adına Kürtçe ve Türkçe Newroz açıklaması okundu. Newroz’un bu sene deprem nedeniyle buruk karşılandığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yasımızı, öfkemizi Newroz ile bütünleştiriyoruz. 6 Şubat’ta Maraş merkezli meydana gelen depremler çok büyük yıkıma sebep oldu. Kentlerimiz, köylerimiz, yaşam alanlarımız yerle bir oldu. On binlerce insanımızı kaybettik. Yaralanan, depremden etkilenen yüz binlerce insanımız sokaklarda kaldı. Bu nedenle acımız ve öfkemiz çok büyük. Halklarımıza başsağlığı yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi tekrarlıyoruz. Bu seneki Newroz ateşini yaşamını yitiren yurttaşlarımız için harlıyoruz.”

Maraş merkezli depremlerde yıkımların büyük olmasının, ölümlerin katliama dönüşmesinin düzenin tercihi olduğu kaydedilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“AKP-MHP iktidar bloğu ile vücut bulan bu zorba, faşist, gerici kapitalist düzen hayata geçirdiği talancı – rantçı politikalar sonucu bu sona sebep olmuştur. Betonlaşmaya dayalı inşaat rejimi ile çıkardığı imar aflarıyla kentlerimizi depreme hazır hale getirecek politikaları benimsememesi ile bu yılkımın suçlusu iktidarın ta kendisidir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi deprem sonrası ilk üç gün müdahale edilmemesi, yardıma koşan gönüllülerin ve dayanışma çalışmalarının engellenmesi daha da ağır sonuçlara yol açmıştır. Bizler emekten, demokrasiden, barıştan yana bir araya gelen tüm güçler bu katliamın hesabını mutlaka soracağız.”

'BARIŞI SAVUNACAĞIZ'

AKP-MHP iktidarının ekonomik, sosyal ve siyasal alanda yaşanan çoklu kriz koşullarında “tekçi-şoven-ırkçı” politikalara her geçen gün daha fazla sarıldığı belirtilen açıklamada barışın savunulacağı vurgulandı:

“AKP-MHP iktidarı deprem sonrası bile Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde ve ülke içinde sürekli askeri operasyon yaparak savaşı politik bir hat olarak benimsediğini gösteriyor. Kürt sorunu başta olmak üzere farklı kültür, kimlik ve etnik yapıların yıllardan beri yaşadığı, anayasal eşit yurttaşlık, barış ve diyalog temelinde çözümü mümkün olan her konu şovenizmi körüklemenin, halkları karşı karşıya getirmenin, muhalefeti parçalamanın bir aracı olarak kullanılmak isteniyor. Demokratik ve barışçıl yollar yerine savaşa, kutuplaşmaya dayalı politikalar nedeniyle kaynakların silahlanmaya ayrılması sonucunda ülkemiz büyük bir ekonomik krizin içine sürükleniyor.”

‘BARIŞI DA ADALETİ DE ÖZGÜRLÜĞÜ DE 14 MAYIS’TA İLAN EDECEĞİZ’

pervin-buldan.jpg

Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Maalesef bu yılki Newroz biraz buruk, acılıdır, öfkelidir. Depremde yaşamını yitirenlere adanmıştır. Bir kez daha can veren, yaşamını yitiren, enkazın altında kalan bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Depremin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen acıların dinmediğini, yaraların sarılmadığını gördük, buna tanık olduk. Bir şey daha ortaya çıktı, insanlık, dayanışma, birlik ve beraberlik. Herkes bu dayanışma ile yaralarını sarmaya çalıştı, herkes acılarını dindirmeye çalıştı. Bizler bu ülkeyi yönetenlerin depremdeki duyarsızlığını gördük. Bu ülkeyi yönetenlerin depremi bir kader olarak ifade ettiklerinde, depremde zarar görenlerin yaralarını sarmadığını gördük. İnsanları açlıkla, soğukla terbiye etmeye çalıştıklarını gördük. Şunu bilsinler deprem ve AKP-MHP iktidarı bu ülkenin kaderi olmaktan çıkacaktır” dedi.

“AKP’nin ve küçük ortağının bu ülkeyi son kez yönettiğini herkes bilmelidir” diyerek 14 Mayıs seçimlerine işaret eden Buldan, “Çok az bir zaman kaldı. İki aydan az bir süresi var. 14 Mayıs, bizler açısından önemli bir fırsattır. Aynı zamanda milat olacaktır. AKP-MHP’nin bu seçimlerde Türkiye halklarının ne kadar büyük olduğunu, Kürtlerin ne kadar iradeli olduğunu, kadınların gençlerin ülkeyi değiştirme gücünü ortaya çıkaracağı bir tarihtir. Bu meydanı dolduranlar şunu bilsin, demokrasi meydanlarda yazılır, barış meydanlarda ilan edilir. Barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İktidara seslenen Buldan, şöyle devam etti: “Kürtlere hakaret ederek, Türkiye halklarına parmak sallayarak, her gün tehdit ederek seçim süreci yürütemezsiniz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Hareketlerinize de tehditlerinize de boyun eğecek bir halk yok artık. Kürtler de Türkler de Ermeniler de Süryaniler de bu ülkenin bütün inançları, kimlikleri, mezhepleri, renkleri bu ülkeyi değiştirmek için yaşamı inşa etmek için kadınların özgürlüğü için gençlerin geleceği için el ele omuz omuza 14 Mayıs’ta seçimlerde sandıklarda olacak, seçimleri de kazanacağız, kendi geleceğimizi mutlaka inşa edeceğiz” dedi.

EMEP GENEL BAŞKANI AKDENİZ: İKTİDARI GÖNDERMEYE HAZIR MISINIZ?

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Newroz kutlamalarında yaptığı konuşmada, "Bu ceberut iktidarı göndermeye hazır mısınız? Biliyorsunuz, bizler Emek ve Özgürlük İttifakı olarak kardeşlerimizle birlikte hep beraber el ele yürüyeceğiz. Biz, birlikte kazanacağız. Newroz piroz be" dedi. Akdeniz, Newroz alanında yasla birlikte öfkenin ve isyanın da olduğunu sözlerine ekledi.

'HDP KAPATILIRSA YEŞİL SOL PARTİ TARİHSEL MİSYONUNU ÜSTLENECEKTİR'

Konuşma yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “Her türlü baskı karşısında HDP yalnız değildir. Birlikte ortak yürüttüğümüz mücadelede Yeşil Sol Parti olarak kadınların gençlerin ekoloji mücadelesi yürütenlerin enkaz altında kalanların yanındayız. Tarihsel buluşmada üzerimize düşen sorumluluğu almaya hazırız. HDP kapatılamaz HDP kapatılırsa Yeşil Sol Parti tarihsel misyonunu üstlenecektir. Soruyorlar ‘Yeşil Sol Parti kimdir?’ diye. Yeşil Sol Parti sizlersiniz, kadınlardır gençlerdir. 14 Mayıs’ta bu iktidarı göndermek için var mıyız? Birlikte hep beraber başaracağız. Her yerde özgürlük her zaman Newroz diyorum. Newroz pîroz be" dedi.

Akın’ın ardından sahne alan sanatçı Gülseven Medar, Kürtçe, Türkçe ve Ermenice ezgileri depremde yaşamını yitirenler için seslendirdi.

yenikapi.jpg
Sandık gönüllü olmak isteyenler başvuru yapıyor.

Öne Çıkanlar