İzmir'de Newroz'a deprem öfkesi damga vurdu: 'Deprem değil iktidar öldürdü'

Yayınlanma:
A+ A-
İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda yapılan Newroz kutlamalarında depremlerdeki ihmaller nedeniyle iktidara öfke yükseldi. HDP Gençlik Meclisi, "Deprem değil iktidar öldürdü" yazılı pankart taşıdı. Etkinlikte, Sırrı Süreyya Önder de konuştu.

Artı Gerçek - İzmir'de her yıl büyük coşkuyla kutlanan Newroz'a bu sene depremler nedeniyle iktidara karşı öfke damga vurdu. Gündoğdu Meydanı'ndaki kutlamalarda "Deprem değil iktidar öldürdü" yazılı pankartlar taşındı. Alandan "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılırken depremde ölenlerin anısına defne dalları taşındı.

İzmir'de, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlaması, Konak Gündoğdu Meydanı'nda binlerce kişinin katılımıyla başladı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren alana gelen yurttaşlar, "Biji Newroz", "Be serok Jiyan nabe", "Jin jiyan azadi", "Biji berxwedana zindana", "Faşizme karşı omuz omuza", "Biji tekoşina gela" ve "Direne direne kazanacağız" slogan ve zılgıtları eşliğinde alana giriş yaptı. Her yıl Newroz'un başladığı saatlere kadar polis kontrol noktalarında bekletilen yurttaşlar, bu yıl üst aramasının ardından alana giriş yaptı.

ATEŞİ ZEKİYE ALKAN'IN ABLASI VE DENİZ POYRAZ'IN ANNESİ YAKTI

"Newroz piroz be", "Berxwedan jiyane", "Emeğin, özgülüğün ülkesini yeniden kurmak için geliyoruz" dövizlerin taşındığı alanda HDP, Yeşil Sol Parti ile çok sayıda siyasi partinin bayrakları açıldı. 17 Haziran 2021'de, HDP İzmir İl Binası'na silahlı saldırı düzenleyen Onur Gencer'in katletiği Deniz Poyraz'ın da fotoğrafları taşındı.

izmir-2023-newroz-atesi.jpg

Gündoğdu Meydanı'nda Newroz ateşini, Newroz’un yasaklanmasını protesto etmek için 21 Mart 1991’de Diyarbakır surlarına çıkarak bedenini yakan Zekiye Alkan'ın ablası Meziyet Çağlar, Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ve Barış Anneleri yaktı. Newroz ateşi yakılırken "Deniz Poyraz ölümsüzdür", "Şehid namırın" ve "Newroz piroz be" sloganları atıldı.

SERPİL KEMALBAY, ERKAN BAŞ VE SIRRI SÜREYYA ÖNDER DE İZMİR'DE

Gündoğdu Meydanı’ndaki programda TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve TUAD-FED Eşbaşkanı Zeki Baran katılımcılar arasında.

ÖNDER: ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ PAZARLIKLARLA ALINIP VERİLECEK BİR ŞEY DEĞİL

Programda konuşma yapan Sırrı Süreyya Önder, "Deniz Poyraz kardeşimizin şahsında, bu mücadelede, toprağın koynuna giren tüm yitirdiklerimizi saygıyla, şükranla anıyorum. Onlara olan borcumuzu ödeyemeyiz. Sadece bir yolu var; bu topraklara barışı getirmek, özgürlüğü getirmek. Kardeşliği, eşitliği ve adaleti getirmek. Bu da sadece bizim kendi elimizde. Bu bize bahşedilecek bir şey değil, lütfedilecek bir şey değil. Pazarlıklarla alınıp verilecek bir şey değil" dedi.

Önder, "Bu yeryüzü bahçesinde hepimize yer var" ifadelerini kullandı.

ERKAN BAŞ: KÜRT HALKININ İRADESİ KAPANAMAZ AMA O SARAY KAPANACAK

erkan-bas.jpg

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da depremden sonra yaşananlara değinerek, “Bunlar, Ankara'daki Saray'da oturanlar kendi saraylarıyla övünüyorlardı, ihtiyacımız olduğunda bir tas çorba getiremediler. O yoğun acı günlerimizde bizi yalnızlığa terk ettiler. Yıllardır bölmeye, ayrıştırmaya çalıştıkları halklarımız birbirine el uzattı ve biz sadece birbirimizin elini tutarak hayatta kaldık” dedi.

Baş, “Şimdi hepsinin hesabını yine birlikte soracağız. 'Asrın felaketi' diyorlardı, asrın dayanışmasını örgütledik. Şimdi hazır olsunlar, asrın hesaplaşması geliyor!" ifadelerini kullandı. Zafer işaretinin barışın, özgürlüğün, Türk ve Kürt halkının ayrılmazlığının sembolü olduğunu söyleyen Baş, “Deniz Gezmiş ile Deniz Poyraz’ın yan yana gelişinin işaretidir” dedi ve kapatılmak istenen HDP'nin ve Kürt halkının yalnız olmadığını belirtti: “Siz Kürt halkının iradesini kapatamazsınız ama biz sizin Sarayınızı kapatmaya geliyoruz. O Saray kapanacak!”

Gündoğdu Meydanı'ndaki Newroz alanında seçim masaları kurularak seçimde yer alacak kişilerin isimleri de not ediliyor. (MA, HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar