Antalya’da sağanak yağış devam edecek: Evleri su bastı, bir kişi öldü

Antalya’da sağanak yağış devam edecek: Evleri su bastı, bir kişi öldü
Antalya’da kuvvetli yağış nedeniyle evleri su bastı. Kumluca ve Finike ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildi. Meteoroloji yağışın yarında devam edeceğini açıklarken Antalya Valisi bir kişinin öldüğünü açıkladı.

Artı Gerçek-Antalya'nın Kumluca ve Finike ilçelerinde dün akşam saatlerinde etkisini artıran yağmur sele döndü. Yağmur sebebiyle çok sayıda evde su baskını yaşanırken araçlar da zarar gördü.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin yarın için de yağış uyarısında bulunurken Antalya Valisi bir kişinin öldüğünü duyurdu.

sel1.jpg

Merkeze ulaşan sel, su baskınlarına yol açtı. Belediye hoparlörlerinden yapılan anonslarla, vatandaşlara evlerinden çıkmamaları, güvenli yerlerde kalmaları uyarısında bulunuldu.

sel2.jpg

Antalya Valisi Ersin Yazıcı yaptığı açıklamada, "1 vatandaşımız su altında kalan serasına kontrole gittiğinde kalp krizi geçirdi. Hastaneye götürülen vatandaşımız ne yazık ki vefat etti" dedi.

antalya.jpg

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, Kumluca ve Finike ilçelerinde sel felaketine yol açan yağışların ardından açıklama yaptı. Cuma gününden bu yana uyarılar yaptıklarını söyleyen Gültekin şunları ifade etti:

"Orta Akdeniz üzerinden inen yağışlı bir sistemin özellikle batıda, Muğla'dan başlamak üzere bölgemizi etkilemesini bekliyorduk. Dün Muğla'da metrekareye 135 kilograma varan etkili yağışlar oluştu. Akabinde de akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın batı ilçelerinde yağış etkili oldu.

Yağış özellikle dün gece Kumluca, Finike hattında etkili oldu, yer yer aşırı yağışa yol açtı. Bunun sonucunda da dere taşmaları meydana geldi.”

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Kumluca Kaymakamı ve Finike Kaymakam Vekili Tekin Erdenir, sel sebebiyle Kumluca ve Finike'de ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

selll.jpg

Diğer yandan Kumluca Kaymakamlığı'nda kriz masası kurulurken bölgeye ulaşan AFAD ekipleri de çalışmalara başladı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Merkezdeki bütün köprülerin yıkılmasından dolayı yağmur suları taşkınlara sebep olmuştur, zemin katlar ve arabalara zarar vermektedir. Vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz" ifadesini kullandı.

MUĞLA'DA RÜZGARIN ETKİSİYLE TEKNE SÜRÜKLENDİ

Muğla'nın Bodrum ilçesinde ise kuvvetli rüzgarla sürüklenen teknede ve kıyıdaki bazı işletmelerde hasar oluştu. İlçede dün sabah saatlerinden itibaren etkili olan rüzgarın saatteki hızı zaman zaman 50 kilometreyi buluyor.

Çarşı Mahallesi'nde yaz aylarında hizmet veren tekne, rüzgarın etkisiyle kıyıda bağlı bulunduğu yerden koptu.

Sürüklenen tekne kıyıdaki işletmelerin bazı bölümlerine ve iskelelere zarar verdi. Teknenin arka kısmında dalgaların etkisiyle hasar oluştu.

Polis ve Sahil Güvenlik ekipleri bölgede inceleme yaptı. Teknenin kurtarılması için çalışma başlatıldı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar