Antep’te doktora ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete kınama: ‘Bu doğrudan hükümetin bilinçli bir politika tercihi'

Antep’te doktora ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete kınama: ‘Bu doğrudan hükümetin bilinçli bir politika tercihi'
Yayınlanma:
A+ A-
Antep’te doktor Begoğlu’nun görev yaptığı özel bir hastanede, hasta yakınları tarafından saldırıya uğramasının ardından bugün Antep - Kilis Tabipler Odası ve Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından basın açıklaması yapıldı.

Sinan ŞAHİN


ANTEP - Antep - Kilis Tabipler Odası ve Türk Tabipler Birliği (TTB), Antep'in Şahinbey ilçesinde hasta yakınlarınca darbedilerek ağır yaralanan acil servis doktoru Asadullah Begoğlu için basın açıklaması yaptı.

Begoğlu'nun darbedildiği özel hastane önlünde yapılan açıklamaya Antep - Kilis Tabipler Odası, Türk Tabipler Birliği ve hastanenin sağlık çalışanlarının yanı sıra Emek Partisi (EMEP) Antep Milletvekili Sevda Karaca da katıldı.

Antep - Kilis Tabipler Odası Başkanı Doktor Mehmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek arttığına vurgu yapıldı.

Hastanenin acil servisinde yaşanan olayla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

"Bu hastanede görev yapan Dr. Asadullah Begoğlu ve tüm sağlık ekibi görevinin başında iken, hastaya müdahale ederlerken, sudan sebeplerle (aslında cehalet nedeniyle demek daha doğru olur), kalabalık bir hasta yakınının saldırısına uğramıştır. Kemer ve demir çubukla darbedilen Begoğlu ile kavgayı ayırmaya çalışan hastanenin gece müdürü Ahmet Sefa, sağlık ve güvenlik görevlisi Gökhan Hacı Yunus yaralanmıştır. Meslektaşımızın kafa bölgesinde 15 sütur atılmış ve yoğun bakımda gözleme alınmıştır."

'HALKIMIZ OY KULLANIRKEN SAĞLIKTA SİYASAL POLİTİKALARI GÖZ ÖNÜNE ALSIN'

Sağlıkta şiddet konusunun ülkenin kanayan yarası olduğunu, Antep'te ise artık günlük bir ritüele dönüştüğünü belirten Yılmaz, basın açıklamasının ardından konuşmasına devam ederek şu ifadeleri kullandı:

"Başta hekim arkadaşlarımız olmak üzere sağlık çalışanlarının hepsi dünyanın her tarafında kendisine çalışma alanı bulabilecek arkadaşlardır. Ama biz ülkemizi seviyoruz. Binlerce yıldır buradayız. Burada kalmaya ve sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Halkımız bu konuda sağlıktaki siyasal politikaları değerlendirmesini ve özellikle oyunu kullanırken, 'kim sağlıkta ne diyor?’ Bunu göz önüne almasını talep ediyoruz"

'BU DOĞRUDAN HÜKÜMETİN BİLİNÇLİ BİR POLİTİKA TERCİHİDİR'

Basın açıklamasının ardından Artı Gerçek'e konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları da sağlıkta şiddetin önüne geçilmesinin ancak etkili yasalarla mümkün olduğunu aktardı.

Eroğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık sisteminde kaliteli ve nitelikli sağlık hizmeti alınamamasının sorumlusu ve çözümü doktorlar ve sağlık çalışanları değildir. Bunu yaratan sistemdir. Bu sistemi eleştirirken yurttaşların da sağlık hakları için eleştiriyorduk. Bu şiddeti doğuran hükümetin bilinçli bir politika tercihidir. Hükümet bir kaç oy kaybetmemek için sağlıkta etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkarmamaktadır. Kışkırtılmış sağlık talebi oluştur ve hekimlerle sağlık hizmeti talep eden yurttaşları karşı karşıya getirmiştir. Bu iktidar seçim döneminde 'doktor dövme özgürlüğümüz var' diyen zihniyete ifade özgürlüğü kapsamında hiç bir ceza uygulanmamıştır. Bu cezasızlık durumu da maalesef bu şiddeti şiddeti körüklemektedir."

‘YA SAĞLIKTA ŞİDDETİ DURDURUN YA DA YAKAMIZDAN DÜŞÜN'

Türk Tabipler Birliği olarak Meclise sundukları yasa değişikliği tasarısının çok caydırıcı olduğunu ifade eden Eroğulları, "Sağlık Bakanlığı bu konuda samimi değildir. Sağlıkta dönüşüm programının getirdiği sorunları beyaz reform adı altında kandırmacaya doğru götürmektedir. Biz bu propagandaların yersiz olduğunu, bir işe yaramadığını biliyoruz. Bir kaç twet atarak sağlıkta şiddetin engellenemeyeceğini biliyoruz. Sayın bakan samimiyse bizlerle görüşsün ve sağlıkta şiddeti birlikte durduralım. Samimi değilse de samimi birine bıraksın yerini. Çünkü artık bu sorun çok can yakıcı. Çocuklarımız artık her sabah bizlerle vedalaşarak işe gönderiyor. Bu çok korkunç bir şey. Buradan kamu idaresine ve Sağlık Bakanlığı'na sesleniyoruz; ya sağlıkta şiddeti durdurun ya da yakamızdan düşün" diye konuştu.

Öte yandan saldırıya maruz kalan doktor Asadullah Begoğlu‘nun servise alındığı ve sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar