Araştırma: Ardahan'da fil görüldüğü iddiası doğru mu?

Yayınlanma:
A+ A-
Ardahan'da bir çobanın fil gördüğünü iddia etmesi gündemdeki yerini koruyor. Kentin valisi olayı yalanlarken Teyit.org ise iddiayı araştırdı.

Artı Gerçek - Teyit.org tarafından, Ardahan'da 2 gün önce bir çobanın merada fil gördüğü iddiası yalanlandı. Ardahan’da görüldüğü iddia edilen fil fotoğrafının dijital ortamda oluşturulduğu belirtildi.

Ardahan'da merada hayvanları otlatan bir çoban, karşısına çıktığını ileri sürdüğü filin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Fil fotoğrafı kısa sürede yayılırken, jandarma ekipleri de bölgeye giderek fili aramaya başladı.

Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, çobanın çektiği fil fotoğrafının gerçek olmadığını açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Vali Çiçek, “Ardahan ilimizde fil görüldüğü iddiası tamamen uydurmadır. Kamuoyunun bilgisine sunarım” dedi.

Bu iddiaların ardından teyit.org iddiayı araştırdı. Araştırmanın sonuçları ise şöyle: "Fil fotoğrafı, montajlanarak dijital ortamda oluşturulmuş. Fotoğrafı Facebook’ta paylaşan ve daha sonra kaldıran kişiye ulaştığımızda, eğlence amacıyla paylaştığını söyledi. Fotoğrafın montaj olduğu jandarma ekiplerine söylendi."

Türkiye’ye en yakın fil doğal yaşam alanları ise Güney Afrika ve Güneydoğu Asya. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar