Asgari ücret takvimi belli oldu

Asgari ücret takvimi belli oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk- İş ve TİSK başkanları biraraya gelerek, asgari ücret takvimini belirledi. İlk toplantı 7 Aralık Çarşamba günü yapılacak.

Artı Gerçek - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, zam oranını belirlemek üzere haftaya çalışmalarına başlayacak. Gerçekleştirilecek toplantıların ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Asgari ücretin aralık ayının son haftasında açıklanması bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının takvimini belirlemek üzere bugün Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in ev sahipliğinde Türk- İş ve TİSK başkanının katılımıyla toplantı yapıldı. Yaklaşık yarım saatlik toplantı sonrası açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14:00'de, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00'de yapılacak" dedi.

ESKİ SİSTEM KALDIRILDI

Geçmişte TÜRK-İŞ ve TİSK ev sahipliğinde de toplantılar yapıldığını anımsatan Atalay, o sistemi bu sene kaldırdıklarını söyledi. Komisyon üyeleriyle ilgili de konuşan Atalay, "Yeni Çalışma Genel Müdürü komisyonda oluyor. Bizim Türk-İş'ten uzun yıllar komisyona aynı arkadaşlarımız devam ediyor. Nazmi Bey bununla ilgili bizden affını istedi. Genel Sekreterimizi verdik, Pevrul Bey komisyonda olacak" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETİ ÖNCEDEN KONUŞMAYA GEREK YOKMUŞ!

Atalay, asgari ücret rakamını konuşmak için önlerine rakam gelmesi gerektiğini belirterek, şu açıklamada bulundu: "Asgari ücret öyle bir noktaya geldi ki 4 aydır herkes konuşuyor. Bugün uygulama şubatın 1'inde olacak, arada yine 2 ay var. Biz asgari ücreti konuşuyoruz. Maalesef 4 ay evvel konuşulmaya başladı. Bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa ben burada konuşuyorum. Geçmişte aralık ayının sonunda belli oluyordu. Geçen sene biraz öne alındı. Bir an evvel bu rakam belli olsun da, kamuoyu sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor, bu mesele bitsin.

ASGARİ ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLDU

Asgari ücretle ilgili rakamlar konuşulduğu zaman piyasada fiyatlar artıyor. Geçen sene bu vakitlerde peynirin kilogramı 35 liraydı, şu anda peynirin ortalama kilogram fiyatı 140-150 lira. Rakam konuşulduğu zaman diğer rakamlar da artmaya devam ediyor. İşini düzgün yapan esnaf, marketler var ama maalesef işini düzgün yapmayanlar da var bu ülkede. Bir an evvel bu rakam açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları memnun edecek bir rakam çıkarsa, arzumuz, üçümüz beraber imza atalım geçen sene olduğu gibi. Ama arzu etmediğimiz bir rakam olursa o masada olmayacağımızı her zaman ifade ediyorum, buradan yine ifade ediyorum. Asgari ücret, yeni işe başlayanlarla ilgili... Ama öyle bir noktaya geldi ki asgari ücret maalesef geçim ücreti oldu bu ülkede. 10-20 yıldır çalışan teknik eleman, uzmanların bir konumu var."

GELİR VERGİSİ DİLİMİ, PROMOSYON, EYT SORUNLARI VAR

Asgari ücret dışında çözülmeyi bekleyen sorunlar da bulunduğunu anlatan Atalay, "EYT gündemde. Ardından geçici işçiyle ilgili sıkıntımız var, taşeronun sıkıntısı var, vergiyle ilgili sıkıntımız var. İş yerleriyle ilgili bizim şu anda promosyonla ilgili özel sektörün bir bölümü veriyor, bir bölümü vermiyor, bunlarla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının ocak ayının ortasında ya da sonunda çözülmesi gerekiyor."

Vergi dilimine yönelik beklentiye de değinen Atalay, "Biz evvelden aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27'ye, şimdi mayısın sonunda, haziranın başında yüzde 27'ye giriyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor" değerlendirmesini yaptı.

TARAFLAR NE DİYOR?

HÜKÜMET: Çalışma Bakanı Bilgin hafta başında katıldığı televizyon yayınında "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusu üzerine "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" dedi. Bilgin dün yaptığı açıklamadaysa, "Enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız, emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz" dedi.

TÜRK-İŞ: İşçi konfederasyonları adına toplantılara katılacak olan Türk-İş'in başkanı Ergün Atalay, rakam telaffuz etmekten kaçınarak, şu açıklamayı yapmıştı: "Herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne faydası var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?"

TİSK: İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise "İşçilerimizin, işçi sendikalarımızın memnun olmadığı bir durumu arzu etmiyoruz. Bununla birlikte işverenlerin ağır maliyetler altında ezildiği bir durumu da istemiyoruz" görüşünü dile getirmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Öne Çıkanlar