Ataşehir Belediyesi'ne operasyon: 26 kişi adliyeye sevk edildi

Ataşehir Belediyesi'ne operasyon: 26 kişi adliyeye sevk edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Ataşehir Belediyesi'ne 'ihaleye fesat karıştırma' soruşturması kapsamında gözaltına alınan 28 kişiden üç başkan yardımcısı dahil 26'sı adliyeye sevk edildi.

Artı Gerçek - Ataşehir Belediyesi'ne yönelik iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında gözaltına alınan, aralarında üç belediye başkan yardımcısının da bulunduğu 28 kişiden 26'sı adliyeye sevk edildi. 2 kişi ise sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı.

DHA'da yer alan habere göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında operasyon düzenlendiği öğrenildi. Soruşturmada dosyasında, ilk tespitin Ataşehir Belediyesi ile bir büro mobilya şirketi arasında olduğu belirtildi. 2013 yılındaki ihalede, belediyenin büro malzemeleri alımı ihalesinde "usulsüzlük" yapıldığı öne sürüldü.

'2 MİLYON LİRA KAZANÇ'

Firmanın toplamda 5 farklı ihaleden güncel değeri hesaplanmamış haliyle 2 milyon lira kazanç elde edildiği belirtildi. Ataşehir Belediyesi'nin açık hava reklam panolarının 3 yıl süreyle kiraya verilmesi işiyle ilgili yapılan iki ihalede de "usulsüzlük ve kamu zararı" olduğu yönünde iddialarda bulunması üzerine yapılan araştırmada, hem şüpheli firma yetkilisi hem de belediye görevlileri açısından ihaleye fesat karıştırma suçunun oluştuğunun tespit edildiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında aralarından belediye başkanlarının da bulunduğu 30 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon yapıldı. Operasyonda Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları Sadık K. ve Orhan Ç., ile o dönem Ataşehir Belediyesi'nden mimar olan şu an ise Kadıköy Belediye Başkan yardımcılığı yapan Gül C. gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 26 kişi adliyeye sevk edilirken, 2 kişi sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında, ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de 'şüpheli' sıfatıyla ifadesine başvurulacağı aktarılmıştı.

İLGEZDİ, 2017'DE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

8 Aralık 2017'de, yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamalarıyla, 'usulsüz, yolsuzluk içeren işlemlerin belediye başkanının yakın akrabaları ve iş ortakları ve onların yakın akrabaları ile karmaşık ilişkiler zinciri oluşturularak ve kendi kimliği gizlenerek gerçekleştirildiği' iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Bakanlığın konuyla ilgili açıklamasında, İlgezdi'nin akrabalarının ekonomik durumlarınca açıklanamayacak malvarlıkları edinmeleri gibi noktalar yer aldı. İlgezdi iddiaları reddederek, konuyla ilgili halihazırda bir beraat kararı olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığıysa, görevden uzaklaştırmaya neden olan hususlarla ilgili herhangi bir takipsizlik veya beraat kararı bulunmadığı yönünde açıklamada bulundu. Haksız mal edinme, ihaleye fesat karıştırma suçlamalarıyla İlgezdi'nin yargılanmasına 22 Aralık 2017'de başlandı. İlgezdi aslen iki ay süreyle görevden uzaklaştırılsa da, sonrasında bu süre iki ay arayla uzatıldı.

İlgezdi, 2019 seçimlerinde Ataşehir belediye başkanlığına tekrar seçildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar