ATK’den bir yılda iki ayrı rapor: 81 yaşındaki Özer tekrar cezaevine girecek

ATK’den bir yılda iki ayrı rapor: 81 yaşındaki Özer tekrar cezaevine girecek
Hastalıkları nedeniyle cezası bir yıl ertelenerek tahliye edilen 81 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun 'cezaevinde kalabilir' raporuyla yeniden cezaevine girecek. Adli Tıp Kurumu geçtiğimiz yıl da 'cezaevinde kalamaz' raporu vermişti.

Artı Gerçek - Van'ın Edremit ilçesinde yaşayan ve 'örgüte yardım' iddiasıyla tutuklanıp cezaevine konulan 81 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 'cezaevinde kalamaz' raporu ile cezası bir yıl ertelenerek geçtiğimiz yıl serbest bırakıldı. Özer, bir yıl sonra ATK’nin hakkında hazırladığı yeni rapor nedeniyle tekrar cezaevine girecek.

Özellikle hasta tutsaklara dair raporlarıyla tepkilere neden olan ATK’nin Özer hakkında bir yıl arayla hazırladığı iki ayrı raporun ayrıntıları, kurumun yaklaşımını gözler önüne serdi.

GEÇEN YIL ‘CEZAEVİNDE KALAMAZ’ RAPORU VERMİŞTİ

Özer’e hakkında daha önce 'cezaevinde kalamaz' raporu veren ATK 3. İhtisas Kurulu, Özer’in yaşı ve hastalıkları artmış olmasına rağmen, aradan bir yıl geçtikten sonra bu kez 'cezaevinde kalabilir' raporu verdi.

ATK’nin 5 Eylül 2022 tarihli ilk raporunda Makbule Özer’e dair 'senilitesi ve mevcut kronik hastalıkları birlikte değerlendirildiğinde halihazırda; Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında Kanunun 16/6 maddesi kapsamında değerlendirildiği, kişinin hayatını yalnız idame ettiremeyeceği oy birliği ile mütalaa olunur' ifadeleri yer almıştı.

AYNI KURUL BU KEZ ‘CEZAEVİNDE KALABİLİR’ RAPORU VERDİ

Makbule Özer’e ilişkin 11 Kasım’da hazırlanan son raporda ise bu kez 'mevcut belgeleri ve muayene bulgularına göre halihazırda, R (rehabilitasyon) tipi cezaevi şartlarında kalmasının uygun olduğu, 3 ay sonra gözlem notları ve son durumu gösteren sağlık kurulu raporu ile birlikte muayeneye gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar hakkında yeniden değerlendirileceği' kararı verildi.

Özer hakkındaki raporun altında, geçen yılki raporu da hazırlayan ATK 3. İhtisas Kurulu’nun 5 üyesinin imzası var.

ATK’nin Özer’in yaşı ve hastalıkları artmasına rağmen böylesi bir rapor hazırlanmış olması soru işaretlerine neden oldu. (MA)

Öne Çıkanlar