Avrupa İnsan Hakları Film Günleri Ödülleri sahiplerini buldu

Avrupa İnsan Hakları Film Günleri Ödülleri sahiplerini buldu
İnsan hakları dalında üç ödül için 10 film yarışırken, birincilik ödülünü “Eve Dönüş” filmiyle Dilan Engin aldı.

Mühdan SAĞLAM


ANKARA-Avrupa Birliği 12’nci İnsan Hakları Film Günleri ödül töreni 9 Aralık’ta Ankara’da gerçekleşti. Akademi, medya ve sinema dünyasından pek çok ismin katıldığı törende 25 film dört kategoride ödül için yarıştı.

İnsan hakları haftası kapsamında 2011’den bu yana gerçekleştirilen film günlerine bu yıl amatör ve profesyonel dalda 170 film başvurdu. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl Avrupa’da gençlik yılı olması sebebiyle gençlik hakları kategorisinde de filmler yer aldı. 25 filmin finale kaldığı yarışmada gençlik hakları, iklim eylem, cinsiyet eşitliği ve insan hakları olmak üzere dört grupta filmler yarıştı.

İNSAN HAKLARI FİLM KATEGORİSİNİN BİRİNCİSİ “EVE DÖNÜŞ” OLDU

Dört kategoride 25 filmin yarıştığı film günlerinde İnsan Hakları Film kategorisi haricindeki diğer üç kategoride 5 finalist yarışırken, insan hakları alanında üç ödül için 10 film yarıştı.

İnsan Hakları Kısa Film Ödülü’nün birincilik ödülünü “Eve Dönüş” filmiyle Dilan Engin aldı. İkinciliği “Karıncanın Ayak İzleri” filmiyle Ümit Güç, üçüncülüğü Yasin Serindere ve Özgür Cihan Uçar’ın yönettiği “Tozkoparan Bizimdir” filmiyle kazandı.

Cinsiyet Eşitliği dalında ödül alan film “Zaryam” filmiyle Selin Kara almaya hak kazandı. Bu dalda jüri üyeleri “Bizim Köy” adlı filmiyle Sevda Tunç’a mansiyon ödülü verdi. İklim Krizi kategorisinde ödüle layık görülen filmse, Ebubekir Sefa Akbulut’un “İkilem” filmi oldu. Bu yıl eklenen bir kategori olan Gençlik Hakları kategorisinden iki film ödülle buluştu. Mansiyon ödülünü “Sessiz Ol” filmiyle Nihat Eren Keskin alırken, birincilik ödülünü “Yetersiz” ile Beyza Yıldır kazandı.

Sinema severler ve insan hakları alanına ilgi duyan sinema izleyicileri 8-1 1 Aralık arasında filmleri Büyülü Fener Kızılay sinemasında ücretsiz izleyebilecek. Filmler aynı zamanda 9-18 aralık arasında Festival Scope adresinden ücretsiz olarak izleyebilecek.

Öne Çıkanlar