Avukatlardan 'Büyük Savunma Mitingi': 'Cüppemiz yağmurda, soğukta, direnişte en çok umutta vücut buldu'

Ankara'da avukatlar hakları için Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği Büyük Savunma Mitingi’nde bir araya geldi. TBB Başkanı Erinç Sağkan, "Düğmesiz cübbelerimize çok iyi bakın. Bu cüppe yağmurda, soğukta, direnişte ama en çok umutta vücut buldu" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Ankara Anıtpark’ta düzenlediği “Büyük Savunma Mitingi” sabah saatlerinde TBB önündeki kortej yürüyüşü ile başladı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ile DEM Parti Hukuk Komisyonu Eşsözcüsü Öztürk Türkdoğan’ın da katıldığı yürüyüş, Anıt Park’a kadar sürdü.

Yürüyüşe “Savunma susturulamaz”, “Adalet için avukat, avukat için adalet”, “Savunmayı savunuyoruz”, “AYM kararları uygulansın”, “İstanbul Sözleşmesini savunuyoruz”, “Ruhsat gasplarına son” dövizleri taşıdı. Yürüyüşte ayrıca katledilen ve tutuklanan avukatların da resimleri taşındı. Yürüyüşe 81 ilin baroları katıldı.

'MESLEĞİMİZİN SESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN BURADAYIZ'

Yürüyüş sırasında açıklamalarda bulunan TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Uzun zamandır görmezden gelinen, yok sayılan savunma makamının sesini duyurmak için yola çıktık. 81 ilimizin baro başkanı burada. Binlerce meslektaşımız burada. Bugün uzun zamandır itibarsızlaştırılmaya çalışılan, yoksulluğa itilen, görevini yapmasına engel olunan bir meslek grubunun sesini yükseltmek için buradayız” dedi.

GENÇ AVUKATLAR: SAVUNMA HAKKI KUTSALDIR

Genç Avukatlar Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesi Van Barosu’ndan Mehmet Salih Coşkun ve Yozgat Barosu’ndan Sevde Nazlıcan Sargın tarafından açıklandı. “Bizler geç avukatlar olarak mesleğin geleceğiyiz” denilen açıklamada genç avukatlar sorunlarını şu sözlerle anlattı:

“Mesleğimizin ekonomik sıkıntıları için halkımızın refah seviyesinin yükseltilerek savunma hakkının korunması sağlanmalıdır. Temel ofis giderleri ve abonman sözleşmelerinde genç avukatlara indirim sağlanmalı, vergi muafiyeti artırılmalıdır. Tarafımızca hak olan ücretlerin ödenmemesi emeğimizin sömürüsü haline gelmiştir. Kolluk personellerinin keyfi uygulamaları nedeniyle meslek onuruna uygun mesleğimizi icra edemiyoruz. Savunma hakkı kutsaldır, genç avukatlar olarak hiçbir zaman susmadık, susmayacağız.”

'OMUZ OMUZA DİRENİRKEN BARINAĞIMIZ VE ÇATIMIZ OLDU'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat Erinç Sağkan, “Üzerimizde, bizi birbirimize eşitleyen, düğmesiz cübbelerimize çok iyi bakın. İşte bu cüppe yağmurda, soğukta, direnişte ama en çok umutta vücut buldu. Bu cüppe, barolarımızın bölünmemesi, mesleğimizin itibarının korunması için omuz omuza direnirken barınağımız ve çatımız oldu” dedi.

Sağkan, avukatların yaşadığı sorunları aktardıktan sonra; “Kaynağı makro düzeyde olan sorunların çözümünün de makro düzeyde olacağı, haliyle avukatların meslek sorunlarının bireysel elverişsizlikler değil, ulusal boyutta memleket meseleleri olduğu da bu ülkenin politika üreten otoriteleri tarafından artık anlaşılmalıdır” dedi.

‘SAVUNMANIN SUSTURULMADIĞI YARINLAR DİLİYORUM’

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Nahit Eren de Tahir Elçi’yi anarak “Hukukun üstünlüğünün rafa kaldırıldığı, adil yargılanma hakkının kullandırtılmadığı bir ülkede savunma hakkının da önemi bilinmiyor. Baskıyla, katlederek ve ekonomik olarak sindirmeye çalıştığınız avukatlar hiçbir zaman boyun eğmeyecek. Barışın egemen olduğu, savunmanın susturulmadığı yarınlar diliyorum. İyi ki avukatlar var, iyi ki bu ülkede barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi savunan sizler varsınız” diye konuştu.

Eren’in bu sözlerinin ardından “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atıldı. (MA)

Öne Çıkanlar