Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gözaltılar

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gözaltılar
Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına gizli tanık olan Serdar Sertçelik’in yurt dışına kaçmasıyla ilgili dört kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre gözaltına alınanlardan üçü sivil, biri ise komiser.

Artı Gerçek - Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında, Serdar Sertçelik'in yurt dışına kaçmasıyla ilgili üç sivil ve bir komiser gözaltına alındı.

Kaplan’ın adamı olduğu ve bazı eylemlere karıştığı belirtilen Serdar Sertçelik, ifadeyi verdiğinin ertesi günü elektronik kelepçe takılarak tanık koruma programına alındığını ancak istediği her yere gidebildiğini iddia ederek, "kendisine yapılan operasyonun göstermelik olduğunu ve yurt dışına kaçmasına müsaade edildiğini" ileri sürmüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "Serdar Sertçelik'in yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılmasıyla ilgili 3 sivil şahıs ve 1 komiser gözaltına alınmıştır" denildi.

GÖZALTI SAYISI SEKİZE YÜKSELDİ

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara 32’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 61 sanığın yargılanması devam ediyor. Suç örgütü ile ilgili iddialarda adı geçen ve Ayhan Bora Kaplan'ın avukatı ile buluştukları iddiası sosyal medyada yer alan Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan, İçişleri Bakanlığı tarafından geçen hafta görevden uzaklaştırıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialar üzerine 'Suç işlemek için anlaşmak', 'Adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs', 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Suçluyu kayırma' suçlarından resen soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 3 polis müdürü ve komiser U.G.'nin ikametlerinde arama yapıldı. Aramalarda bazı dijital materyallere el konuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün 4 isim hakkında gözaltı kararı verdi ve şüpheliler gözaltına alındı.

Böylece gözaltı sayısı sekize yükseldi.

NE OLMUŞTU?

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada 'M7' koduyla gizli tanık yapıldıktan sonra serbest bırakılan ve ayağında elektronik kelepçe olduğu halde yurt dışına kaçan Serdar Sertçelik, kendisinden bazı kişilerin adını vermesinin istendiğini iddia ediyor ve AKP ile MHP'ye yönelik kumpas kurulduğunu öne sürüyor.

Sertçelik'in bu iddiası ve hükümet cephesinden gelen açıklamaların ardından Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Yardımcısı Şevket Demircan ile Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bir personel açığa alınmıştı. Polis müdürlerinin evinde önceki akşam arama yapılarak, dijital materyallere el konulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, dün akşam saatlerinde Beştepe'de MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'la görüşmüştü.

'HÜKÜMETE KARŞI İSYAN' SUÇLAMASI YÖNELTİLİYOR

Üç polis müdürünün gözaltına alındığı soruşturma; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı isyan başlığı altındaki 316. madde hükmü olan “suç için anlaşma”, TCK 258. maddedeki “göreve ilişkin sırrın açıklanması”, TCK 277. madde hükmündeki “yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs”, TCK 283. Madde hükmündeki “suçluyu kayırma” ve TCK 285. Madde hükmündeki “gizliliğin ihlali” suçlarına yönelik gerçekleştiriliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar