SON DAKİKA... Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Ankara'da üçü polis müdürü dört kişi gözaltına alındı

SON DAKİKA... Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Ankara'da üçü polis müdürü dört kişi gözaltına alındı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında üçü polis müdürü dört kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Polis müdürlerine yönelik soruşturma, gizli tanık Sedat Sertçelik'in iddiaları sonrası başlatılmıştı.

Artı Gerçek - AKP ve MHP'nin, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü soruşturmasının hükümete yönelik komplo girişimine dönüştürülmek istendiği iddiası sonrası üçü üst düzey polis müdürü olmak üzere Ankara Emniyeti'nden dört kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, "Gizli tanık S.S'nin ifadesinde geçen iddialarla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan dört kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı icra edilmiştir, soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir" denildi.

NE OLMUŞTU?

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada 'M7' koduyla gizli tanık yapıldıktan sonra serbest bırakılan ve ayağında elektronik kelepçe olduğu halde yurt dışına kaçan Serdar Sertçelik, kendisinden bazı kişilerin adını vermesinin istendiğini iddia ediyor ve AKP ile MHP'ye yönelik kumpas kurulduğunu öne sürüyor.

Sertçelik'in bu iddiası ve hükümet cephesinden gelen açıklamaların ardından Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve Yardımcısı Şevket Demircan ile Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bir personel açığa alınmıştı. Polis müdürlerinin evinde önceki akşam arama yapılarak, dijital materyallere el konulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, dün akşam saatlerinde Beştepe'de MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'la görüşmüştü.

'HÜKÜMETE KARŞI İSYAN' SUÇLAMASI YÖNELTİLİYOR

Üç polis müdürünün gözaltına alındığı soruşturma; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı isyan başlığı altındaki 316. madde hükmü olan “suç için anlaşma”, TCK 258. maddedeki “göreve ilişkin sırrın açıklanması”, TCK 277. madde hükmündeki “yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs”, TCK 283. Madde hükmündeki “suçluyu kayırma” ve TCK 285. Madde hükmündeki “gizliliğin ihlali” suçlarına yönelik gerçekleştiriliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar