Ayhan Bora Kaplan kulisi: 'İktidar içindeki radikaller ile MHP, Yerlikaya'nın kellesini istiyor'

Ayhan Bora Kaplan kulisi: 'İktidar içindeki radikaller ile MHP, Yerlikaya'nın kellesini istiyor'
Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'a ilişkin suç örgütü soruşturması, iktidar içinde krize dönüştü. Gazeteci Alican Uludağ'ın kulisine göre, "İktidardaki radikaller ile MHP, İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın kellesini istiyor."

Artı Gerçek - Eski içişleri bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu belirtilen ve geçen eylülde Esenboğa Havalimanı’nda yüklü miktarda para ile yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanan Ayhan Bora Kaplan hakkındaki organize suç örgütü davası siyasi krize dönüştü.

Davanın gizli tanığının yurtdışına kaçmasının, Ankara Emniyeti'nden üç müdürün açığa alınıp evlerinde arama yapılmasının, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendilerinin mağdur edilmeye çalışıldığı iddiasında bulunmasının ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gece yarısı hem Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hem MİT Başkanı İbrahim Kalın'la biraraya gelmesinin ardından, gözler Soylu'nun halefi olan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya çevrildi.

'İKTİDAR İÇİNDEKİ RADİKALLER VE MHP...'

Son kulislere göreyse, iktidar içindeki bir kesim ile MHP, Yerlikaya'nın ve Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'in "kellesini istiyor." Gazeteci Alican Uludağ, Ankara Emniyet Müdürü Dinç'in emeklilik dilekçesini vermesinin istendiği bilgisini paylaşarak, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının "iktidar içinde büyük bir güç savaşı ve hesaplaşmaya" yol açtığını yazdı. Uludağ şu ifadeleri kullandı:

"Dün Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan Ayhan Bora Kaplan zirvesine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın katıldı. Ancak Erdoğan, Ali Yerlikaya'yı toplantıya davet etmedi. Bu arada Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'in de emeklilik dilekçesini vermesinin istendiği, Dinç'in bunu kabul etmediği konuşuluyor. İktidar içindeki radikaller ile MHP, Yerlikaya ve Engin Dinç'in "kellesini" istiyor."

'BÜYÜK BİR GÜÇ SAVAŞI VE HESAPLAŞMA'

"Ayhan Bora Kaplan soruşturması üzerinden iktidar içinde (MHP'nin de tarafı olduğu) büyük bir güç savaşı ve hesaplaşma yaşanıyor" diyen Uludağ, Bahçeli'nin dün grup toplantısında ortaya attığı "emniyet ve yargı ortaklı yeni bir 17-25 Aralık tipi darbe girişimi" iddiasının "Erdoğan'ı da korkutarak Yerlikaya'yı tasfiye etme" girişimi olabileceğini belirtti.

'YERLİKAYA'YI TASFİYE', ESKİ KADROLAR VE TAHLİYE SENARYOLARI

Uludağ, şu ifadeleri kullandı:

"İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın, Bora Kaplan'a yakın kamu görevlilerinin üzerine gitmeye hazırlandığı bir dönemde "karşı operasyon" yedi. Açığa alınan polis şeflerinin gizli tanıkla yaptıkları konuşmaya yansıyan olayda; darbeye teşebbüs mü var yoksa 'yeni bir darbe kurgusu' üzerinden Erdoğan'ı da korkutarak Yerlikaya'yı tasfiye etme, eski kadroları yeniden işbaşına getirme ve Bora Kaplan'ı tahliye etme çabası mı var, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler ortaya koyacak."

DUBAİ İDDİASI

Uludağ, hem Ayhan Bora Kaplan'ın kaçan avukatının, hem de davanın kaçan gizli tanığının Dubai'de bulunduğu yönündeki iddialara da dikkat çekti. Yerlikaya'nın bu sabah yaptığı "Cumhurbaşkanımıza, hükÜmete oyun kurmaya çalışanların tuzaklarını yerle bir edeceğiz" açıklamasına işaret eden Uludağ, şöyle yazdı:

"... 'Bu karşı' operasyonda rol alan gizli tanık Serdar Sertçelik dikkat çekici bir isim. Sertçelik, Youtube'ta yayımladığı videolardaki konuşmaları bir metin üzerinden okuyor. Aradığı polis şeflerini 'konuşturup' kayda alıyor ve servis ediyor. Gazeteci Saygı Öztürk, köşesinde Sertçelik'in Dubai'de olduğunu yazmıştı. Başka kaynaklar da Sertçelik'in Dubai'ye kaçırıldığını söylüyor.

Şimdi asıl dikkat çekici ayrıntı. Ulaştığım bilgilere göre Ayhan Bora Kaplan'ın kara kutusu olan ve yargı bağlantısını sağlamakla suçlanan avukatı Cengiz Haliç de Kaplan operasyonundan sonra Dubai'ye kaçmıştı. Halen orada olduğu söyleniyor.

Şimdi bu iki bilgiyi birleştirince Ali Yerlikaya'nın işaret ettiği "oyun ve tuzak"tan kast ettiğini daha iyi anlıyoruz."

NE OLMUŞTU?

Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 61 kişi hakkındaki organize suç örgütü davası devam ediyor. Söz konusu davanın gizli tanığının "can güvenliğinden endişe duyduğu için yurt dışına kaçtığı" ortaya çıkmış, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden bazı polisler tarafından ifadesinin içeriği için zorlandığı iddia edilmişti.

İçişleri Bakanlığı bu iddiaları araştırmak üzere 6 Mayıs’ta mülkiye müfettişi görevlendirirken, 9 Mayıs'ta da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli dört polisin görevden uzaklaştırıldığı açıklanmıştı. 11 Mayıs’ta bu polisler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca resen soruşturma başlatıldı.

Önceki akşam evleri ve arabalarında arama yapıldığı belirtilen polisler, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı isyan" başlığı altındaki "suç için anlaşma", "göreve ilişkin sırrın açıklanması", "yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs", "suçluyu kayırma" ve "gizliliğin ihlali" gibi suçlamalarla suçlanıyor.

BAHÇELİ'DEN 'DARBE' İDDİASI

MHP lideri Devlet Bahçeli, dünkü grup toplantısında Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında 'MHP'nin, AKP'nin ve Cumhur İttifakı'nın hedef alındığını iddia etmişti:

"Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye’dir. 17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun. Gizli tanık ifadeleriyle şerefli isimleri karalama kumpasını ve tecelli eden millet iradesini gölgeleme arayışını himaye eden ve buna hizmetkarlık yapan kim varsa haindir, haşhaşidir, emniyet, yargı ve medya uzantılarının tepesine binilmelidir. Bakalım temiz eller operasyonu nasıl oluyormuş, hepsine göstermek, hepsini yaka paça içeri tıkmak da hukuk devletinin varlık ve şeref konusudur."

YERLİKAYA'DAN 'TUZAK' AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün gece yarısı MİT Başkanı Kalın ve Adalet Bakanı Tunç'u Beştepe'ye çağırarak Ayhan Bora Kaplan soruşturmasını görüştüğü iddia edilirken, bu sabaha da Yerlikaya'dan "Bahçeli'ye yanıt" olarak yorumlanan bir açıklama geldi.

"Kimler, terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli “oyun kurmaya” çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz" diyen Yerlikaya şöyle devam etti:

'KİMLER ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORSA...'

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dün olduğu gibi bugün de organize suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, uluslararası kartel haline gelmiş zehir tacirlerine, uluslararası örgütlenmiş göçmen kaçakçılarına, yabancı istihbarat servisleriyle irtibatlı illegal yapılara ve suç odaklarına göz açtırmadık, açtırmıyoruz ve açtırmayacağız.

Bu mücadelemizi kimler engellemeye çalışıyorsa, kimler FETÖVARİ gizli tanık taktikleriyle kendi karanlık düzenlerinin hakim olmasını istiyorsa, onların o düzenlerini de başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz.

Hangi kurum içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize yönelik bir yapılanma varsa, sonuna kadar gidip, o yapıları tespit edip adalete teslim edeceğiz.

Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız. Ve gereğini yapacağız.

Aziz Milletimiz müsterih olsun;
Nasıl Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) ve FETÖ ile mücadelede hainlerin inlerine kadar girdiysek; bu suç odaklarını da saklandıkları her delikten bulup çıkartacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar