AYM'nin barış akademisyenleri kararını gazeteler nasıl gördü?

AYM'nin barış akademisyenleri kararını gazeteler nasıl gördü?
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 15:49
A+ A-
AYM'nin aldığı 'hak ihlali' kararı sonrası AKP yanlısı medya, bu karara bilindik tepkiler gösterdi.

Anayasa Mahkemesi, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiri nedeniyle mesleklerinden ihraç edilen, haklarında disiplin cezaları verilen, "terör örgütü propagandası" suçundan dava açılarak hapse mahkûm edilen ve bir bölümü cezaevine konulan akademisyenlerin bireysel başvurusunda "hak ihlali" kararı vermesi, AKP'ye yakınlığıyla bilinen gazetelerde "çukur' 'skandal', 'katliam diyeni haklı buldu" ifadeleriyle yer buldu. 

Demirören Holding bünyesinde bulunan Hürriyet gazetesi "AYM'den tartışılan karar 'katliam' diyeni haklı buldu" başlığını kullanırken aynı grubun gazetesi olan Milliyet, "AYM'den çukur kararı" başlığını ilk sayfasında kullandı.

FATİH POLAT: BİLİM İNSANI İNFAZINDAKİ BU ŞEHVETİNİZ NİYE?

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Hürriyet gazetesinin manşetinde kullandığı ifadelere tepki gösterdi. "Bilim insanı infazındaki bu şehvetiniz niye?" diye soran Polat şu ifadeleri kullandı: 

"Daha iyi bir performans beklediğimden değil de, şu gazetelerin basın meslek örgütlerinde yöneticilik de yapan genel yayın yönetmenleri bu ‘ifade özgürlüğü’ düşmanlıklarını bize bir açıklasalar. Bilim insanı infazındaki bu şehvetiniz niye? Evet niye?"

Öne Çıkanlar