Sansür Yasası'nı iptal talebine AYM'den ret

Sansür Yasası'nı iptal talebine AYM'den ret
Yayınlanma:
A+ A-
AYM, CHP'nin başvurusu üzerine görüştüğü Sansür Yasası'nı iptal talebini reddetti. Karar, oy çokluğuyla alındı.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Anayasa Mahkemesi (AYM) bugünkü Genel Kurul gündeminde, CHP'nin, kamuoyunda 'sansür yasası' olarak bilinen 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 29. maddesi ile Türk Ceza Kanunu'na (TCK) eklenen 217/A maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması başvurusunu esastan görüştü.

AYM Genel Kurulu, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçunu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin düzenlemenin iptal istemini oy çokluğuyla reddetti. Karar 6'ya karşı 8 oy ile alındı.

'AYM ÜYELERİ, ANAYASA'YI YOK SAYDI'

Basın meslek örgütleri, AYM kararı sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, karara tepki göstererek, "Bugün burada basına sansür maddesi reddedilmedi. AYM üyeleri Anayasa'yı yok saydılar. Ancak bu gazeteciler için son değil. Mücadelemizi devam ettireceğiz, sürdüreceğiz. Kalemlerimizi özgür kılana kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

'ARTIK GAZETECİLERE YURTTAŞLARIN SAHİP ÇIKMASI GEREK'

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kenan Şener ise şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki günlerde bu ret kararını çok konuşacağız. Bu soruşturmaların artmasından endişe duyuyoruz. AYM raportörünün iptal yönünde rapor vermesine rağmen akşama kadar karar verilmemesi şüphe uyandırıyor. Biz yüksek yargının üzerinde bir baskı olduğunu düşünmek istemiyoruz. Bizim temel amacımız halkın haber alma hakkını yerine getirebilmek, gazeteciler tutuklanmasının önüne geçmek. Artık gazetecilere yurttaşların sahip çıkması gerek. Gazeteciler olarak bir arada olmaya, mücadeleye etmeye devam edeceğiz."

whatsapp-gorsel-2023-11-08-saat-17-07-56-19c0be74.jpg

GAZETECİLER AYM ÖNÜNDEYDİ

Basın Konseyi, ÇGD, Gazeteciler Cemiyeti, TGS, Haber Sen’den oluşan basın meslek örgütleri, gazetecilerin keyfi suçlanmasına neden olan söz konusu maddenin iptali için bugün AYM önünde nöbet tutmuştu.

whatsapp-gorsel-2023-11-08-saat-11-11-23-46b5f065-001.jpg

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜYOR

Kamuoyunda dezenformasyonla mücadele yasası olarak bilinen 7418 Sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 29'uncu maddesiyle TCK'nın 217/A maddesine ekleme yapılarak, "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu ihdas edilmiş, bu suçu işleyenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülmüştü.

Öne Çıkanlar