Bahçeli'nin talimatıyla Türkeş'in memleketine cemevi yapılacak

Bahçeli'nin talimatıyla Türkeş'in memleketine cemevi yapılacak
Yayınlanma:
A+ A-
MHP lideri Devlet Bahçeli, partinin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş'in memleketi Kayseri'de cemevi açılması için talimat verdi. Cemevinin 15-20 gün içerisinde açılması bekleniyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilerle ilgili açıklamalarının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, partinin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş'in memleketi Kayseri'de cemevi inşasına başlanması yönünde talimat verdi.

Sabah gazetesinin haberine göre; cemevinin 15-20 gün içerisinde açılması bekleniyor.

Kayseri Pınarbaşı'nda, Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu, cemevi çalışmalarına yaklaşık bir buçuk ay önce başlandığı bilgisini verdi. Uzunluoğlu, "40 günde inşaatı bitiriyoruz. 15-20 güne kadar açılışı yapacağız" ifadesini kullandı.

Haberde, Bahçeli'nin ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına Alevi vatandaşların bulunduğu yerlere yeni cemevi yapılması konusunda da tavsiyelerde bulunduğu bilgisi aktarıldı.

ALEVİ ÖRGÜTLERİ EŞİT YURTTAŞLIK TALEPLERİNİN KARŞILANMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Alevi dernekleri ve kanaat önderleri, Erdoğan'ın Alevilerle ilgili açıklamasını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine alınmasını 'seçim yatırımı' olarak yorumlamış ve eşit yurttaşlık taleplerini karşılamadığını ifade etmişti.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu haftaki grup toplantısında yaptığı konuşmada cemevleriyle ilgili şunları söylemişti:

“Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimiz bizim canımız, can beraberimizdir. Ne ayrımız ne de gayrımız vardır. Cami ne kadar bizimse cemevi de o kadar bizimdir. Saz bizim söz bizimdir, cem bizim semah bizimdir. Hamd olsun hepimiz Müslümanız.”

“...Hep dedik, yine diyoruz, Alevi kardeşlerimizin hayatında tartışılmaz bir yer etmiş olan cemevi gerçeği, siyasi kaygılardan uzak, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilmelidir. Cemevi inanç ve kültür hayatımızın vazgeçilemez bir gerçeğidir. Cemevi gerçeğinin kabul edilmesini önermiştim. Alevi kardeşlerimiz cemevinin ibadethane olarak tanınması arzusundadır. Alevi kardeşlerimiz ibadethane görüyorsa, ki öyledir, yapıcı bir tavır alınmalıdır. Bunda endişeye kapılacak hiçbir şey olmamalıdır. Cumhurbaşkanımız tarafından Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici açıklamaları tümüyle destekliyoruz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar