Bakan Özhaseki açıkladı: Üç genel müdürlük kurulacak, birisi sadece İstanbul'u takip edecek

Bakan Özhaseki açıkladı: Üç genel müdürlük kurulacak, birisi sadece İstanbul'u takip edecek
Yayınlanma:
A+ A-
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurmak istediklerini açıkladı. Başkanlığın altında üç tane müdürlüğün olacağını söyleyen Özhaseki, "Birincisi sadece İstanbul'u takip edecek" dedi.

Artı Gerçek - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde süreci hızlandırmak için atacakları adımlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda 'Kentsel Dönüşüm Başkanlığı' kurmak istediklerini belirten Özhaseki, "Başkanlığın altında üç tane genel müdürlük olacak. Birincisi sadece İstanbul'u takip edecek, ikincisi Türkiye'yi takip edecek, üçüncü genel müdürlük de kaynak oluşturacak" dedi.

Kentsel dönüşümde uzayan süreçleri kısaltmak için adımlar atacaklarını belirten Özhaseki, Bakanlık olarak olası İstanbul depremine yönelik kararlar için büyükşehir ve 39 ilçe belediyesinin katılımıyla 15 toplantı düzenlediklerini ve yapılabilecekler üzerine çalıştıklarını vurguladı.

'TEBLİGAT KANUNU'NDA DA KOLAYLAŞTIRMA GETİRMEK İSTİYORUZ'

Özhaseki, kentsel dönüşüm sürecini tıkayan birkaç konu tespit ettiklerine değinerek, şöyle devam etti:

"Birisi, 3'te 2 olarak çoğunluk kararı alıyoruz ama daha sonra planlama yapıp ruhsat aşamasına geçerken yüzde 100'ün muvafakatini istiyoruz. Büyük bir zorluk. Bunu yüzde 50+1'e çekmek istiyoruz. Daha sonra buna dayalı olarak ruhsatı alıp işe de başlayabilmek istiyoruz. Bir de Tebligat Kanunu bir engel. Tebligat Kanunu'nda da kolaylaştırma getirmek istiyoruz. e-Devlet üzerinden ilan, muhtarlıklara askı, evin üzerine ilan, bildirim gibi uygulamalarla süreci kısaltacak hale getiriyoruz."

'KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞKANLIĞI KURULACAK'

Özhaseki, kentsel dönüşüm için altında üç ayrı genel müdürlüğün olacağı bir başkanlık kuracaklarını bildirerek, şunları kaydetti:

"Kentsel Dönüşüm Yasası'nı tüm Türkiye'ye şamil çıkarmaya gayret ediyoruz. Bunun için bir başkanlık kurmak istiyoruz. Başkanlığın altında 3 tane genel müdürlük olacak. Birincisi sadece İstanbul'u takip edecek, ikincisi Türkiye'yi takip edecek, üçüncü genel müdürlük de kaynak oluşturacak. Devletin Hazine arazileri var. Önce bunların planlanması lazım. Planlandıktan sonra fonksiyon yüklenmesi lazım ve bunların dışarıya halka açık bir şekilde arz edilmesi lazım. Bu satıldığında kaynak gelecek. Burada biriken bütçeyle siz kentsel dönüşümü takip edeceksiniz." (AA)

uzmanların sürekli 'deprem direnç

Öne Çıkanlar