Barış Akademisyeni Dinçer Demirkent için göreve iade kararı verildi

Barış Akademisyeni Dinçer Demirkent için göreve iade kararı verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Yargı, görevinden ihraç edilen Barış Akademisyeni Dinçer Demirkent için ihlal kararı verdi. Kararın kesinleşmesi durumunda Demirkent görevine dönebilecek.

Artı Gerçek - OHAL dönemindeki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden ihraç edilen Dinçer Demirkent için göreve iade kararı verildi.

İdare Mahkemesi, OHAL Komisyonu’na yaptığı başvuru olumsuz sonuçlanan ve süreci yargıya taşıyan Demirkent'in davasında ihlal kararı verdi. Demirkent, kararın kesinleşmesi durumunda tam altı yıl sonra görevine dönebilecek. Demirkent için verilen karar, Prof. Dr. Özdemir Aktan'ın ardından ikinci göreve iade kararı olmuş oldu.

Kararı sosyal medyada duyuran Demirkent'in de üyesi olduğu Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Şube, “Bu daha başlangıç, haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen tüm hocalarımız geri dönecek! #GeriDöneceğiz” dedi.

İKİNCİ GÖREVE İADE KARARI

"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalamalarının ardından OHAL dönemindeki KHK'lerle ihraç edilen Barış İçin Akademisyenler hukuki mücadelesini sürdüyor. Ankara 21’inci İdare Mahkemesi, bu davalarda bir ilke imza atmış ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi iken ihraç edilen Prof. Dr. Özdemir Aktan için göreve iade kararı vermişti. Demirkent, ikinci göreve iade kararı olmuş oldu.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar