İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip: Ekonomi, salgın yönetimini belirlememeli

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip: Ekonomi, salgın yönetimini belirlememeli
Medical Park Hastanesi'nde bugün yaşamını yitiren başhekim yardımcısı Engin Türkmen'in meslektaşları hastene önünde toplanarak cenazeyi aldı. Prof. Pınar Saip yetkililere çağrı yaptı.

Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK - Altınbaş Üniversitesi Medical Park Hastanesi Başhekim Yardımcısı Engin Türkmen Coronavirus nedeniyle yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip "Daha fazla can kaybı olmadan biran önce salgın yetkileri ve sorumluluğu belirlenmiş halk sağlığını önceleyen bir kurul tarafından yönetilmeli" dedi.

2 aydır tedavi gördüğü Medical Park Hastanesi'sinde bugün yaşamını yitiren Dahiliye Uzmanı Dr. Engin Türkmen için meslektaşları hastene önünde toplanarak cenazeyi hastaneden çıkardı.

PANDEMİDEN DOLAYI YAŞAMINI YİTİREN SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI 100'Ü GEÇTİ

Yine bugün Sakarya’da görev yapan Dr. Hasan Tepeçınar ve Eskişehir’de diş hekimliği yapan Dt. Burhan Yürütücü Coronavirus nedeniyle hayatını kaybetti. Covid-19 pandemisinden dolayı hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 100'ü geçti. 

İSTANBUL TABİP ODASI BAŞKANI SAİP: GÜVENLİ ÇALIŞMA KOŞULLARI SAĞLANMIYOR

İstanbul Tabip Odası Başkanı Profesör Doktor Pınar Saip, Coronavirus'ten yaşamının yitiren başhekim yardımcısı Engin Türkmen'in ailesine, yakınlarına ve sağlık camiasına başsağlığı ve sabır dileyerek, hekim ve sağlık çalışanı kıyımının hem İstanbul’da hem de Türkiye’de devam ettiğini söyledi. 

Saip, "Çok üzgünüz! İhtiyacımız olan moral ve motivasyon sağlanmıyor, meslek hastalığı sayılmıyor, güvenli çalışma koşulları sağlanmıyor. Salgın çok hızlı yayılıyor, toplum büyük risk altında. Daha fazla can kaybı olmadan biran önce salgın yetkileri ve sorumluluğu belirlenmiş halk sağlığını önceleyen bir kurul tarafından yönetilmeli" dedi.

'EKONOMİ, SALGIN YÖNETİMİNİ BELİRLEMEMELİ'

Salgının hızla yayıldığını ve vaka sayılarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Saip, salgının önüne geçilmemesi halinde büyük felaketlerin yaşanacağını vurguladı ve ekledi:

"Ekonomi, salgın yönetimini belirlememeli. Sosyal destek paketleri sağlanarak toplumsal hareketlilik bir an önce kısıtlanmalı. Birinci basamak hizmetleri güçlendirilmeli. Yoksa hem sağlık çalışanları hem de toplum çok can kaybedecek."

 

Öne Çıkanlar