Batman Barosu Başkanı Şenses: Dört kişi dere yatağında yapılaşmadan dolayı öldü

Batman Barosu Başkanı Şenses: Dört kişi dere yatağında yapılaşmadan dolayı öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, selde dört kişinin öldüğü mahallede incelemelerde bulundu. Ölümlerin dere yatağında yapılaşmadan dolayı yaşandığını belirten Şenses, "Belediyenin dere yatağındaki bu yapılara izin vermemesi gerekirdi" dedi.

Artı Gerçek - Batman'da dün akşam saatlerinde etkili olan ve gece saatlerinde sağanak şeklinde yağan yağmur nedeniyle, birçok cadde ve sokak suyla doldu. Sağanak nedeniyle Hürriyet, Gültepe, Fatih, Belde, Şafak, Karşıyaka, Kültür, Çamlıtepe ve Seyitler gibi birçok mahalledeki ev ve işyerlerini su bastı. Seyitler Mahallesi'nde sel sularına kapılan üçü çocuk dört kişi öldü.

Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses ve Genel Sekreter M. Sabih Özer, selden sonra yapılan çalışmaları incelemek için mahallede incelemelerde bulundu. Gözlemlerini sosyal medya hesabından aktaran Şenses, "Maalesef hayatını kaybeden 4 yurttaşımız da dere yatağındaki yapılaşma nedeniyle hayatını kaybetti" dedi.

'BELEDİYENİN ÖNLEM ALMASI GEREKİRDİ'

Şenses, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Batman Belediyesi’nin dere yatağındaki bu yapılara izin vermemesi gerekirdi, yapılar ruhsatsız ise yapıları mühürlemesi gerekirdi. Kamu otoritesinin bir özelliği de bazen insanı insana rağmen korumaktır. Batman Belediyesi’nin şehrin sel haritasını çıkararak olası bir sel felaketine karşı önceden tahliyeler gerçekleştirmesi gerekiyordu, sadece uyarının yetmediği bir kez daha görülmüştür.

'SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Doğal afetler kader değildir. İhmal ve kusurlar 4 canımızın gitmesine neden oldu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ihmal veya kusuru bulunan kişi ve kurumlar hakkında gerekli soruşturma işlemlerini yürüteceğine inanıyorum. Bu sürecin de takipçisi olacağız. Geçmiş olsun Batman."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar