Beştaş ve Önder'den Ogün Samast'ın tahliyesine tepki: Bayrak önünde poz verdirenler işlerini tamamladılar

Yayınlanma:
A+ A-
Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine tepki gösteren HEDEP Grup Başkanvekili Beştaş, “Ogün Samast’a gülerek bayrak önünde poz verdirenler, işlerini tamamladılar” dedi. Önder de "Dink'in hatırası önünde mahcubiyetle eğiliyorum" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine Meclis Genel Kurulu’nda tepki gösterdi.

Söz alan Beştaş, “Çok vahim bir haber düştü haber sitelerine. Hrank Dink’in Ogün Samast şartlı tahliye edilmiş. İyi hal koşullarını yerine getirmiş. Her gün burada yüzlerce tutuklu ayrı ayrı 30 yılını, 15 yılını 20 yılını siyasi mahpusların infazlarının uzatan akıl, zihniyet, iktidar; katilleri ‘iyi hal’li olduğu için tahliyesine karar vermiş. Bu manzarayı biliyoruz. Bu gün katilleri zihniyet ve siyaset aynı zamanda siyasetçileri ve düşünce suçlularını da içere tutmaya devam ediyor” dedi.

‘BAYRAK AÇTIRANLAR İŞLERİNİ BİTİRDİLER’

Beştaş, hala tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yanı sıra pek çok siyasetçinin ismini telaffuz etti. Beştaş, şunları söyledi:

“Ogün Samast’a gülerek bayrak önünde poz verdirenler, işlerini tamamladılar. Hrant Dink’i katlettiler. Hala davayı bitirmediler. Arkasındaki güçleri ortaya çıkarmadılar. Şimdi eminim kemikleri sızlıyordur. Arkadaşımız, canımızdı. İşte bu ülkede bir Ermeni vardı ve bu ülkede barıştan yanaydı, katlettiler. Şimdi paşa paşa dışarda elini kolunu sallayarak dolaşacak. Hakikaten çok can yakıcı. Bu ülkede katillere yer var ama demokratlara, demokrasiye yer yok. Bu düzeni değiştireceğiz. Mutlaka değiştireceğiz.”

ÖNDER: HATIRASI ÖNÜNDE MAHCUBİYET İLE EĞİLİYORUM

HEDEP Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder ise, “Kardeşim, kardeşimiz Hrant Dink’in hatırası önünde bir kez daha saygı ve mahcubiyet ile eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

‘HALA AYDINLATILMADI’

Söz alan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da tepki gösterdi. Günaydın, Şşu ifadeleri kullandı:

“Herhalde 17 yaşındaki bir çocuk başına beyaz bere geçirip, sekiz yüz kilometre yol gelip önce oralarda keşif yapıp bir aydını evinin önünde bankadan para çekmeye çalışırken arkasından kapısına silahı dayayarak, vurup öldürmez. Hepimiz Hrant Dink’in sokakta yatarken ayaklarının altındaki yırtık ayakkabısından tanıyoruz. Hepimiz o Hrant Dink’i diasporanın ayırma çabalarına rağmen Ermeni ve Türk vatandaşlarımız arasında ayırımı ortadan kaldırmaya yönelik çabalarından biliyoruz. Ogün Samast 16 yıl sonra serbest bırakıldı. Esas soru şudur; Hrant Dink’in vur emrini kim verdi? Hala bilmiyoruz. Ona kim yardımcı oldu? Hala aydınlanabilmiş değildir.”

‘ARAMIZDA DOLAŞIYOR’

“Bir insanın kafasına silahı dayayarak vuran bir kişi şu an aramızda dolaşıyor” diyerek, sözlerini sürdüren Günaydın, “Ona o emri verenler hala suçlanabilmiş değil. Hala bir ceza alabilmiş değil. Daha da önemlisi bir katil iyi hal nedeniyle serbest bırakılırken on binlerce düşünce suçlusu cezaevinde tutulmaya devam ediliyor. Buna herhalde adalet yargı demek mümkün değil” diye belirtti.

Söz alan Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin de Ogün Samast’ın tahliye edilmesine tepki gösterdi. (MA)

Öne Çıkanlar