Birçok ilde kayyım eylemleri sürdü: 'İrademizi tanımayanların düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz'

Birçok ilde kayyım eylemleri sürdü: 'İrademizi tanımayanların düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz'
Hakkari Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardından birçok ilde başlatılan eylemler sürüyor. Diyarbakır'da konuşan DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, "İrademizi tanımayanlara diyoruz ki biz de sizin düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz" dedi.

Artı Gerçek - Hakkari Belediyesi'ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan eylem ve etkinlikler bugün de birçok kentte devam etti.

ADANA

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana İl Örgütü, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nde bulunan bir çocuk parkında nöbet eylemini sürdürdü. "Belediye bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" dövizleri taşıyan kitle, sık sık "Kayyum halka hesap verecek", "Her yer Hakkari her yer direniş" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.

Kitle, eylem öncesi esnaf ziyaretinde de bulundu. Nöbet eylemi, şarkılarla devam etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de gerçekleşen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz da eylemde anıldı.

SİİRT

Siirt Belediyesi önündeki nöbet eylemi 15’inci gününde devam etti. Siirt Belediye Eşbaşkanları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi'nin yanı sıra çok sayıda partili eyleme katıldı. Yine Kurtalan ve Baykan'a bağlı Ziyaret belediyelerinde de başlatılan nöbet eylemi alkış ve zılgıtlarla devam etti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesi, "Kentim kimliğimdir kimliğime sahip çıkıyorum” şiarıyla Tema Parkı'nda halk buluşması ve konser düzenledi. Buluşmaya çok sayıda kişi katıldı. Eylemde sık sık "Şaredarî ya me ye Colemêrg ya me ye" ve "Faşizme geçit yok” sloganları atıldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz, Kürtlerin kayyım kararını kabul etmediklerini vurguladı. Gürbüz, "Tecridi kıracağız, kayyımı göndereceğiz" diye kaydetti.

Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Cengiz Dündar, 31 Mart'ta kayyım politikasına son verdiklerini belirtti. Dündar, "Bizlere dosyalarla mesaj iletmeye çalışan bir iktidar gerçeği var. Bu hükümete diyoruz ki artık yeter. Kürtler bundan sonra bu zulmünüze izin vermeyecek" diye belirtti.

'KAYYIMLAR ÜLKENİN DEMOKRASİSİNE BİR DARBEDİR'

DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, "İrademizi tanımayanlara diyoruz ki biz de sizin düşmanlık hukukunuzu tanımıyoruz. Kayyım sistemi bu süreçte tekrardan hayat bulmak isteniyor. Kayyımlar ülkenin demokrasisine bir darbedir. Çünkü Kürdistan'da uygulanan bu rejim tek adam rejimini ruhunu ortaya çıkaran bir rejimdir. Yani bir yerde kayyımlar devam ettikçe bu ülkede demokrasiden bahsedemeyiz. Hak, adaletten bahsedemeyiz" ifadelerini kullandı.

Türkoğlu, "Kayyım bu ülkenin barış umudunu ortadan kaldırmaktır. Kayyım rejiminde ısrar aynı zamanda savaş politikalarında da ısrar demektir" dedi.

Konuşmaların ardından sanatçı Kasım Taşdoğan sahne aldı. Etkinlik, Taşdoğan'ın ezgileriyle çekilen halaylarla son buldu. (MA)

Öne Çıkanlar