Birçok ilde 'kimyasal silah' protestoları düzenlendi

Birçok ilde 'kimyasal silah' protestoları düzenlendi
HDP, DBP ile MEBYA-DER, İHD, TUAY-DER gibi çok sayıda sivil toplum örgütü kimyasal silah kullanımına dair görüntüler üzerine birçok ilde protesto açıklaması yaptı.

Artı Gerçek - TSK'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında PKK'ye yönelik operasyonlarında kimyasal silah kullanıldığına dair görüntüler üzerine birçok ilde protesto açıklamaları yapıldı.

BATMAN

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) öncülüğünde Batman Gülistan Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önündeki açıklamaya, HDP Batman Milletvekilli Necdet İpekyüz, TJA, Barış Anneleri Meclisi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, TUAY-DER, HDP, DBP yöneticileri katıldı. Katılımın yoğun olduğu açıklamada, “Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur” yazılı pankart açıldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Heykeli önünde bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri polis engeliyle karşılaştı. Kalabalık daha sonra MEBYA-DER binasının önüne geçerek açıklama yaptı. MEBYA-DER Eşbaşkanı Şehmus Karadağ, boğucu, zehirli gazların yasak olduğunu belirleyen sözleşmelere dikkat çekti. Karadağ, OPCW'in derhal bölgeye bir heyet göndererek inceleme yapmasını istedi.

URFA

Urfa'da DBP İl Örgütü öncülüğünde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılmak istenen protesto eylemi öncesi, HDP Urfa İl Örgütü yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Özgür Kadın Hareket (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ile onlarca kişi, HDP il binasında bir araya geldi.

“Kimyasal insanlık suçudur” dövizleri ve alkışlar eşliğinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne doğru yürüyen grubu polis engelledi. Oturma eyleminin ardından HDP İl Örgütü önünde açıklama yapıldı.

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, şunları söyledi: “AKP-MHP iktidarı yıkılıyor. Ayakta kalmak için Kürt halkının kazanımlarına saldırıyorlar. Federe Kürdistan Bölgesi’ne saldırılar bu temelde uzun zamandır devam ediyor. Birçok kez saldırılarda kimyasal silahlar kullanıldı. Kimyasal silah kullanımını kınıyoruz. OPCW buna sessiz kalamaz, Türkiye’den hesap sormalı. Kürt çocuklarının kimyasal silah ile katledilmesini kabul etmiyoruz. Artık yeter. Sonuna kadar işgal saldırılarına karşı mücadele edeceğiz. Halepçe’de de kimyasal silah kullanıldı."

ADANA

Adana Barış Anneleri Meclisi ve Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAYDER), HDP Yüreğir ilçe binası önünde açıklama yaptı. AYKAYDER yöneticisi Amil Çelik, "Başta Türkiye Büyük Millet Meclisi olmak üzere uluslararası kurumları göreve çağırıyoruz" dedi.

DERSİM

HDP Dersim İl Örgütü'nün Sanat Sokağı’ndaki açıklaması polisler tarafından engellendi. HDP’liler, parti binası önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Polisin engellemesi üzerine parti binasına geçen HDP’liler, burada "Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur" yazılı pankart açtı.

MERSİN

HDK, TJA, HDP, DBP, Çukurova TUAY-DER, AKAY-DER, Barış Anneleri Meclisi yönetici ve üyeleri, Özgür Çocuk Parkı’nda toplandı. Polisin valilik yasağını öne sürmesi üzerine HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, toplanma haklarını kullandıklarını belirterek, “Sizin yaptığınız açıklama anayasal haklarımızı engellemeye yönelik bir tehdittir. Kitleyi tahrik ediyorsunuz. Yapılan bu kimyasal saldırıyı da kınıyoruz” dedi. Protestocular daha sonra Özgür Çocuk Parkı’ndan HDP Mersin il binasına yürüdü.

ANTEP

Antep'te DBP, HDP ve TJA, Yeşilsu Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Polisler valilik yasağını gerekçe göstererek açıklamayı engelledi. Açıklama DBP Antep il binasında gerçekleştirildi. DBP Antep İl Eşbaşkanı Etem Ünal, polisin açıklamayı engelleme kararının keyfi olduğunu vurguladı.

ŞIRNAK

Şırnak’ın İdil ilçesinde HDP ilçe binasının önünde MEBYA-DER öncülüğünde oturma eylemi düzenlendi. Eyleme, HDP milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş ile çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklaması yapmak isteyen kitleye polis valiliğin “iki günlük” yasağını gerekçe göstererek izin vermedi. Ancak buna rağmen oturma eylemi yapıldı. HDP’li vekil Özgüneş, "Faşizmin alası en demokratik haklarımız üzerinde bir kılıç gibi sallandırılıyor. En masumane açıklamamız bile tehditle, şantajla valilik tarafından önümüze konuluyor. Oysa ki biz savaş olmasın, barış olsun, özgürlük olsun, gençler ölmesin diyoruz. Biz onurlu duruşumuzla özgürlük talebimizden, adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. AKP ve MHP faşizmine ‘dur’ diyoruz” dedi.

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Örgütü’nün il binasında yaptığı açıklamaya, İHD ve ÖHD Hakkari şubeleri, Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda partili katıldı. Açıklamada konuşan HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, "Başta Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler olmak üzere ilgili uluslararası kurumları ve kamuoyunu daha etkili çalışma yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

HDP Yüksekova İlçe Örgütü binasında da açıklama yapıldı.

VAN

MEBYA-DER Van Şubesi, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla açıklama yaptı. Açıklamada, "Kimyasal silah kullanılması uluslararası hukukun ihlali ve insanlık suçudur" ve "Bu suça sessiz kalma" pankartı açıldı.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "PKK’lıların her birinin 5-10 çocuğu var" sözlerine işaret ederek, "Kürtlere karşı nefret buraya kadar geldi. Kürtlerin 5-10 çocuğunu çok gördükleri için bazıları sınır hatlarında katlediliyor, kimilerini cezaevlerinde atıp öldürüyorlar. Kimini siyasetten uzaklaştırıyorlar, vekilliklerini düşürüyorlar ya da kimyasal silahla katlediliyorlar. Hükümet yetkililer ‘TSK’nin itibarını başarısını zedelemek için iftiralar atıyorlar’ diyor. Neyin başarısını zedelemekten bahsediyorsunuz? Kürtleri öldürmek için ülkenin kaynaklarını hepsini savaşa yatırdınız. Kürtleri öldürerek mi başarı elde edeceksiniz? Yaptığımız katliamlara övünüyorsunuz. Maden orada kimyasal silah kullanılmadı o zaman uluslararası kurumlar orada inceleme yapmasını neden istemiyorsunuz?" diye sordu.

AĞRI

Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), İnsan Hakları Derneği ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Ağrı merkezde basın açıklaması düzenledi. HDP binası önünde yapılan açıklamada, “Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur. Bu suça ortak olma” pankartı taşındı.

IĞDIR

Iğdır’da da HDP binası önünde açıklama yapıldı. HDP İl Eşbaşkanı Semra Doğruyol, "Kimyasal silah kullanmak aynı zamanda insanlık suçudur. Meclis derhal bir araştırma komisyonu kurmalı ve harekete geçmelidir" çağrısı yaptı. (MA)

Öne Çıkanlar