Birleşik Kamu-İş: Halkın enflasyonu yüzde 37,6

Birleşik Kamu-İş: Halkın enflasyonu yüzde 37,6
Birleşik Kamu-İş 'Halkın Enflasyonu' araştırmasının Ekim 2021 sonuçlarını açıkladı.


Birleşik Kamu-İş 'Halkın Enflasyonu' araştırmasının Ekim 2021 sonuçlarını açıkladı. Ekimde gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 7 oranında artış yaşanırken, son bir yıllık artış ise yüzde 37,6 olarak açıklandı. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı 'Halkın Enflasyonu' araştırmasının Ekim 2021 sonuçları açıklandı. Buna göre; Ekimde gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 7 oranında artış yaşanırken, son bir yıllık artış ise yüzde 37,6 olarak açıklandı. 

Araştırma sonuçlarına göre, ekimde gıda fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 7 oranında artış yaşanırken, son bir yıllık artış ise yüzde 37,6 olarak açıklandı. Temel gıda fiyatlarında bu yıl ocak ayında yüzde 3,6, şubatta yüzde 2,8, martta yüzde 2,5, nisanda yüzde 2,3, mayısta yüzde 1,8, haziranda yüzde 1,1, temmuzda yüzde 4,2, ağustosta yüzde 3,5, eylülde ise yüzde 2,1 oranında artış yaşandı.

AYLIK FİYAT ARTIŞI

KAMUAR'a göre, gıda fiyatlarında artış ekimde de yüzde 7 ile devam ederken, açlık ve yoksulluk sınırının altında bir gelir ve dolayısıyla harcamayla yaşamak zorunda olan vatandaş sayısı da artmaya devam etti.

Ekimde gıda fiyatlarındaki artışta ekmek, süt ve süt ürünleri, sebze ve şeker gibi ürünlerdeki fiyat artışları belirleyici oldu. Ekmek, un, bulgur fiyatları ekimde bir önceki aya göre yüzde 4,4 oranında artış kaydetti. Et ve balık grubu fiyatlarında tavuk eti fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yüzde 1,6 azalış yaşanan ekimde süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 4,3 oranında arttı. Yağ fiyatları yüzde 0,3 oranında azaldı.

Meyve fiyatlarının yüzde 2,8 oranında azaldığı ekimde sebze fiyatlarında, patates ve kuru soğan gibi ürünlerin fiyatında yaşanan düşüşe rağmen özellikle domates, biber, kabak gibi ürünlerin fiyatlarında bağlı olarak bir önceki aya göre yüzde 34,2 oranında yükseliş yaşandı.

Bakliyat fiyatlarının yüzde 1,8 oranında arttığı ekim ayında, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise özellikle şeker fiyatlarına yapılan zamların etkisiyle yüzde 11,9 oranında artış oldu.

Böylece, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 76 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için ekimde eylül ayına göre yüzde 7 oranında daha fazla para ödendi.

ON AYLIK DEĞİŞİM

Gıda fiyatlarında ocak-ekim döneminde ise yüzde 35,4 oranında artış yaşandı. Yılın ilk on ayında, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 26,8, yağ fiyatlarında ise yüzde 60 oranında yükseliş kaydedildi. Bakliyat fiyatlarında yüzde 16,9 oranında diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 21,6 oranında artış oldu.

SEBZE FİYATINDA YÜZDE 103 ARTIŞ

Gıda fiyatlarında yıllık olarak ise Ekim 2020’ye göre yüzde 44,7 oranında artış gözlendi. Bu yıl ekimde geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 40,5, et-balık fiyatlarında 19,5, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 32,8 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 31,5 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 91,2, sebze fiyatları ise yüzde 103 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 33,3 diğer gıda fiyatları ise yüzde 13,5 oranında zamlandı.

YILLIK ORTALAMA

Sepete dâhil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki ortalama fiyatlarıyla karşılaştırılarak hesaplanan yıllık ortalamalara göre de gıda fiyatlarında yüzde 33,7 oranında artış yaşandı.

Yıllık ortalamalara göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 25,8, et ve balık fiyatları yüzde 17,6, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 30,9, yağ fiyatları yüzde 44, meyve fiyatları yüzde 50, sebze fiyatları yüzde 71, bakliyat fiyatları yüzde 27, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 13,5 oranında artış kaydetti. (ANKA)

 

Öne Çıkanlar