Bismil Adliyesi’nde engelli birey kolluk kuvvetleri tarafından darp edildi: Şahit olan savcıdan, ‘Kaçmaya çalıştı’ savunması

Bismil Adliyesi’nde engelli birey kolluk kuvvetleri tarafından darp edildi: Şahit olan savcıdan, ‘Kaçmaya çalıştı’ savunması
Yayınlanma:
A+ A-
Bismil’de ifade vermek üzere adliyeye götürülen yüzde 72 engeli bulunan Şehmus Demir, kolluk kuvvetleri tarafından darp edildi. Olayı kayıt altına almak isteyen avukatlar engellenirken, yaşananlara şahit olan savcı ise ‘şahıs kaçmaya çalıştı’ dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır Bismil Adliyesi’nde yüzde 72 engeli bulunan Şehmus Demir, kolluk kuvvetleri tarafından darp edildiği ileri sürüldü. Adliyede bulunan avukatlar yaşananlara müdahale etmesine kolluk kuvveti tarafından engellendiği belirtildi. Olaya şahit olan savcın ise 'şahıs kaçmaya çalıştı’ dediği aktarıldı.

Gazete Duvar’da yer alan Evrim Deniz’in haberine göre dün öğlen saatlerinde ifade için Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürülen Şehmus Demir, sigara içmek istediğini söylediği için adliyede bulunan kolluk kuvvetleri tarafından savcının kapısının karşısındaki koridorda darp edildi. Gelen sesler üzerine zemin kata inen ve görüntü kaydı almak isteyen avukatlar engellendi.

‘ABİ VURMA’ ŞEKLİNDE BAĞIRDIĞINA ŞAHİT OLDUK’

Yüzde 72 engelli Demir'in darp edildiğine tanık olan avukatlar, tuttukları tutanakta olayı şöyle anlattı:

"Bismil Adliyesi zemin katından duyduğumuz darp sesleri üzerine zemin katą indik. Zemin kata indiğimizde ifadesi alınmak üzere Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilen Şehmus Demir'in yerde ‘Abi vurma, abi vurma’ şeklinde bağırdığına şahit olduk. Şehmus Demir’in amcasından almış olduğumuz bilgilere göre şahsın dünden beri sigara içmediği, kolluk memurlarından sigara içme talebinde bulunduktan sonra darp edildiğine şahit olduk.

‘YÜZDE 72 ENGELLİ RAPORU VAR’

Koridordaki darptan sonra tuvalete götürülerek bir kolluk memuru tarafından darp edilmeye devam edildi. Duruma müdahale etmeye çalıştığımızda bir kolluk memuru tuvalet kapısını sertçe yüzümüze kapatıp, darbın devam etmesini sağladı. Darp edilen şahsın yüzde 72 engelli raporu bulunmaktadır.”

‘BAŞVURUDA BULUNDUK’

Bir dava için Bismil Adliyesi’nde bulunan Batman Barosu Avukatı Emin Cengiz, Demir’in tuvalette de darp edildiğini ve darbı engelleme girişimlerinin polisler tarafından engellendiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Bizi engellemeye çalışmaları üzerine görüntü kaydı almak için telefonumu çıkardım. Bunu gören polis, tuvaletin kapısını sert bir şekilde kapattı. Kapı kapandıktan sonra da ‘Abi vurma’ diye sesler duyuldu. Adliye koridorundaki herkes olaya şahitlik etti. Görüntülerin incelenmesi ve şahsın hastaneye sevk edilerek darp raporu alınması için başvuruda bulunduk.

‘CEZASIZLIK BU TÜR ŞİDDET OLAYLARINI DOĞURUYOR’

Kişi şikâyette bulunmasa bile kolluk kuvvetleri hakkında soruşturma başlatılması gerekir. Fakat bu tür şiddet olayları normalleşti, çünkü herhangi bir prosedür ya da ceza uygulanmayacağını bildiklerinden bu suçu rahatça adliyenin ortasında işleyebiliyorlar. Cezasızlık bu tür şiddet olaylarını doğuruyor.”

‘CEZAYI VERECEK OLAN MAHKEMELERDİR, KOLLUK MEMURLARI DEĞİL’

Bağrışmalar üzerine savcının yanlarına geldiğini belirten Cengiz şöyle devam etti:

“Savcı beyin olaya tepkisi ‘avukat bey, şahıs kaçmaya çalıştı’ demek oldu. Kişinin suçu ne olursa olsun yeme, içme ve tuvalete gitme gibi temel ihtiyaçlarından mahrum bırakılamaz. Cezayı verecek olan mahkemelerdir, kolluk memurları değil. Kaldı ki daha soruşturma aşaması olup, şahsın kesinleşmiş bir cezası da bulunmamaktadır.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar