Lice’de polis işkencesine maruz kalan 14 yaşındaki çocuğun ifadesi ortaya çıktı

Lice’de polis işkencesine maruz kalan 14 yaşındaki çocuğun ifadesi ortaya çıktı
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Newroz günü polis işkencesine maruz kalan Y.D.’nin yaşadıkları savcılıkta verdiği ifadede ortaya çıktı. Y.D., 'Beni sürükleyerek ve vurarak, zırhlı araca bindirdiler' dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları sırasında, 14 yaşındaki bir çocuğu döverek işkence eden beş polisten üçü tutuklandı. Lice Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma kapsamındagözaltına alınan beş polis memurundan üçü hakkında “kasten yaralama” suçundan tutuklanmalarına, iki polisin ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, polis işkencesine uğrayan 14 yaşındaki Y.D.’nin ifadesine ulaştı. 22 Mart günü Y.D. maruz kaldığı işkenceyi Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na anlattı. Y.D. “. Uzun namlulu silahın dipçiğiyle vücudumun farklı yerlerine vurdular. İki elimden, ellerim yüzümün önünde olacak şekilde boynumdaki puşiyle bağladılar. Arta kalan kısmı boynumun arka tarafından bağlayarak sıkıp beni boğmaya çalıştılar” dedi.

‘‘IŞIĞI KAPAT, MOBESE KAMERASINDA GÖRÜNMESİN’ DEDİLER’

Saymaz’ın yazısında yer verdiği Y.D.’nin ifadesi şöyle:

“Babam ekmek almamı istedi. Marketin bulunduğu caddede yürüyordum. Zırhlı polis aracı beni kovaladı. Kaçarak bir binaya girdim. Polisler binanın kapısını kırıp içeri girdiler. 10 yaşındaki çocuk hakkında ‘Bu küçüktür, diğerini alalım’ dediler. Beni sürükleyerek ve vurarak, zırhlı araca bindirdiler. Aralarında ‘Işığı kapat, MOBESE kamerasında görünmesin’ dediler. Kulp yolundaki Lice’nin çöplerinin döküldüğü bölgeye götürdüler.

‘BENİ BOĞMAYA ÇALIŞTILAR’

Uzun namlulu silahın dipçiğiyle vücudumun farklı yerlerine vurdular. İki elimden, ellerim yüzümün önünde olacak şekilde boynumdaki puşiyle bağladılar. Arta kalan kısmı boynumun arka tarafından bağlayarak sıkıp beni boğmaya çalıştılar. Ayaklarıma kelepçe taktılar. Darp esnasında video çekerek, ‘Kürtlere, Öcalan’a küfredeceksin. İstiklal Marşını, Mehmetçik şiirini söyle. Şiiri sabaha kadar ezberlemezsen sırtına koyduğumuz GPS ile seni bulur ve öldürürüz’ dediler. Bu olaylar 40 dakika sürdü.

‘BENİ ÇUKUR BİR YERE ATTILAR’

Ellerim ve ayaklarım bağlı halde araca bindirerek, emniyet müdürlüğü giriş kısmının önündeki yola getirdiler. Burada bir kişi indi, başka araca bindi. Gelene kadar beni darp ettiler. Karahasan Mahallesi’nin kırsalına götürdüler. Beni çukur bir yere attılar. Ellerimi, ayaklarımı bağlamışlardı. Çukurdayken bir taşla ellerimi çözdüm. Sonra ayaklarımı çözerek, yukarı çıktım. Lice’ye yürüdüm. 3-4 dakika yürüdükten sonra 50 metre ileride bir abiyi gördüm ve yanına gittim. Beni sırtına alarak, Lice Devlet Hastanesi'ne getirdi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar