Diyarbakır'da çocuğa işkence yapan üç polis tutuklandı

Diyarbakır'da çocuğa işkence yapan üç polis tutuklandı
Diyarbakır Başsavcılığının, Lice'de 14 yaşındaki Y.D.'ye işkence yapılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınana beş polisten üçü tutuklandı.

Artı Gerçek - Diyarbakır'daki Newroz kutlamaları sırasında, 14 yaşındaki bir çocuğu döverek işkence eden 5 polis gözaltına alındı.

Lice Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma kapsamında bugün gözaltına alınan 5 polis memurundan 3’ü hakkında “kasten yaralama” suçundan tutuklanmalarına, 2 polisin ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Avukat Nahit Eren'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, beş polisten üçünün tutuklandığını duyurdu. Eren paylaşımında "Fiiller işkence suçu kapsamında…" ifadelerini kullandı.

Lice'de 14 yaşındaki Y.D., Newroz günü dört polis tarafından bir araca bindirilerek kaçırılmış ve işkence edilmişti. “İstiklal marşını ezberlemezse öldürüleceği” yönünde tehdit edilen Y.D., daha sonra elleri ve ayakları bağlanarak kuytu bir yere atılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde önceki akşam 10 yaşında bir arkadaşıyla evine dönerken polis tarafından durdurulan Y.D. (14) isimli bir çocuk, kaçırılarak işkence edilmişti. Gerekçesiz bir şekilde kaçırılan çocuk, önce bir köy yoluna tenha bir araziye götürülmüştü. Türk olduğu söylenmeye zorlanan Y.D, ardından da “Kürtlere küfret, İstiklal Marşı’nı oku” denilerek darp edildi. Hastanelik edilen çocuk, ağzı ve elleri bağlı bir şekilde dere kenarında bataklığa bırakılmıştı.

Diyarbakır Barosu'nun internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamada, “21 Mart 2023 tarihinde, Lice ilçesinde 14 yaşındaki Y.D.’nin polis olduğu belirtilen kişilerce hukuk dışı alıkonularak işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağını ihlal edici fiziki ve sözlü saldırıda bulunulduğu iddialarına ilişkin olarak 'İşkence ve Kötü Muamele', 'Kasten Yaralama', 'Kişiyi Özgürlüğünden Yoksun Bırakma', 'Tehdit' ve 'Hakaret'ten dolayı suç duyurusunda bulunuldu” diye belirtti. Barodan yapılan açıklamada, ifade ve hukuki sürecin takipçisi olmaya devam edileceği kaydedilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar