Bitlis'te toplantı, gösteri, etkinlik yasağı: Konser, şenlik, tiyatro da Vali iznine bağlandı

Bitlis'te toplantı, gösteri, etkinlik yasağı: Konser, şenlik, tiyatro da Vali iznine bağlandı
Yayınlanma:
A+ A-
Bitlis Valiliği şehirde yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşü ile basın açıklaması gibi eylem ve etkinlikler üç Kasım'a kadar yasaklayarak 'iznine' bağladı.

Artı Gerçek-Bitlis’te yapılacak olan eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle Vali 'izni'ne bağlandı. Valilik kararın gerekçesini ‘toplumsal olayların önlemesi’ olarak açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlükleri ile genel sağlığın korunması, olası provokasyon ve toplumsal olayların önlenmesi amacıyla bazı tedbirlerin alındığı" ifadeleri kullanıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İl sınırlarında 20 Ekim 00.01'den 3 Kasım 23.59'a kadar 15 gün süreyle meydan, cadde, sokak, yol ve park gibi umuma açık alanlarda, miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma ve protesto eylemi, protesto ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, ses ve yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, stant açma, imza toplama, dilek feneri, balon, drone, paramotor uçurma, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş asma gibi eylemler, etkinlik ve faaliyetlerin yapılmasının, en az 48 saat önceden etkinliğin yapılacağı yer, tarih, başlayış ve bitiş saatleri, program bilgisi ve idarece talep edilen belgeleri bildirmek şartıyla mülki idare amirinin iznine bağlanmasına karar verilmiştir."(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar