Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 689 gündür nöbette

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri 689 gündür nöbette
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylemde 689 geride kaldı. Akademisyenler her gün olduğu gibi saat 12.15'te "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" diyerek, rektörlüğe sırtlarını döndüler.

Artı Gerçek - Boğaziçi Üniversitesi'nde önce Melih Bulu, ardından Naci İnci'nin atama yoluyla rektörlüğe getirilmesine yönelik protesto devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 23'üncü ayı, 99'uncu haftası ve 689'uncu günü geride kaldı.

Hafta içi her gün olduğu gibi saat 12.15'te 'kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz' diyerek rektörlüğe sırtlarını dönen akademisyenler, "Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite", "Kabul Etmiyoruz" ve "Vazgeçmiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri Nöbeti'nde şu açıklama yapıldı:

"Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının dört yüz elli dört, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir gerekçe göstermeden dönem ortasında görevden almasının üç yüz yetmiş üçüncü, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı Öğretim Görevlisi Can Candan’ı ikinci kez görevden almasının yüz otuzuncu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün mesnetsiz gerekçelerle dönem başladıktan sonra görevden alınmasının otuz yedinci günü..." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar