Buldan: Soylu kara propaganda yapıyor, Öznur Çalık'a 'askerin durumu iyiymiş, umarım bırakılır' dedim

Buldan: Soylu kara propaganda yapıyor, Öznur Çalık'a 'askerin durumu iyiymiş, umarım bırakılır' dedim
İçişleri Bakanı, alıkonulan bir askerle ilgili, HDP Eş Genel Başkanı Buldan'ın AKP milletvekiline ‘Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar’ dediğini iddia etmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulu’nda Gare’ye ilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında söylediklerine ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Söz konusu iddiaların doğru olmadığını ifade eden Buldan, "Bugün Meclis Genel Kurulu’ndaki Gare’yeilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı, ismimi kullanarak, alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline ‘Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar’ dediğimi iddia etmişti" diye belirtti.  

Buldan, tarafından yapılan açıklamanın devamında şunlar yer aldı: "Bu iddia kesinlikle gerçek dışıdır, saptırmadır ve kara propaganda amaçlıdır. Olayın doğrusu şöyledir: AKP Milletvekili Öznur Çalık, Grup Başkanvekili olduğum dönemde beni aradı ve alıkonulan bir askerin annesinin kanser hastası olduğunu ve oğlundan haber almak istediğini aktardı. Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi. Konuyla ilgili olarak eğer bir bilgiye ulaşılabilirse mutlaka paylaşacağımı kendisine ifade ettim. Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık’a ‘Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz’ şeklinde bir paylaşımda bulundum. Aramızda geçen diyalog bundan ibarettir. Bunun dışındaki iddialar asla doğru değildir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım." (HABWR MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar