Marmara Adası'ndaki yangın kontrol altına alınamıyor

Marmara Adası'ndaki yangın kontrol altına alınamıyor
Marmara Adası'ndaki orman yangını kontrol altına alınamıyor. Yerleşim bölgelerinde tahliyelere başlandı.

İstanbul Burgazada'da ve Balıkesir Marmara Adası'ndaki ormanlık alanlarda yangın çıktı.

Balıkesir’in Marmara Adası Mestanağa mevkiinde çıkan yangında bölgede etkili olan şiddetli rüzgar söndürme çalışmalarını olumsuz etkilerken yangının yakın durumdaki yerleşim yerlerine sıçramaması için yoğun çaba gösterildi.

Yerleşim alanlarına yakın bir bölgede çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yayılırken, ihbar üzerine bölgeye çevre il ve ilçelerden çok sayıda itfaiye ve arasöz sevk edildi. Havadan müdahale için de bölgeye yangın söndürme helikopteri talep edildi. Yangına müdahale eden ekipler, alevleri kontrol altına almaya çalışıtı.

2 EV YANDI BİR ÇOK KİŞİ EVLERİNİ TERK ETTİ

Marmara Adası bölgesindeki ormanlık alanda, saat 14.00 sıralarında başlayan yangına, Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı helikopterlerin de desteği ile müdahale ediliyor. Yangın, rüzgarın da etkisiyle büyürken, alevlerin yerleşim alanlarına ulaştığı öğrenildi. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşlar evlerini tahliye ediyor.

Yerleşim yerlerine sıçrayan yangında, 4 itfaiye eri ve halk dumandan etkilendi. Bazı ahırlardaki hayvanların öldüğü yangın nedeniyle vatandaşların evlerini tahliye etmeye çalıştığı bildirildi. Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, ilçenin tamamından görülüyor.

Akşam saatlerinde kontrol altına alınan yangının söndürüldüğü belirtildi. İtfaiye telsizlerinden yangının 10 dönümlük bir alanda çıktığı bilgisi paylaşılmıştı. 

Fakat açıklamanın hemen ardından Marmara Adası'ndaki yangın yeniden alevlendi.

YERLEŞİM ALANLARI TAHLİYE EDİLİYOR

Yangının yerleşim alanlarına ulaşmasıyla ilçede büyük panik yaşandı. Bölgede bulunan polis, jandarma ve zabıta ekipleri, vatandaşlara evlerini boşaltmaları konusunda çağrıda bulundu. Birçok vatandaşın evlerini boşalttığı görülürken, bazı vatandaşların ise ilçeyi terk ettiği görüldü. Yaklaşık 8 saattir süren yangında, 5 evin yandığı 12 kişinin de dumandan etkilenerek tedaviye alındığı öğrenildi. Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

 

BURGAZADA VE KARTAL'DA YANGIN

İstanbul Burgazada'daki orman yangınında çok sayıda itfaiye ekibi sevk edilirken, Balıkesir'in Marmara Adası bölgesindeki orman yangının yerleşim yerlerine ulaştığı belirtildi. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, rüzgarın bölgede etkili olması yüzünden helikopterlerin yetersi kaldığını açıkladı. Yangına havadan müdahaleye destek için de helikopter gönderildi.

Yangın söndürme çalışmalarına destek için ayrıca Maltepe'den de itfaiye ekipleri gemiyle adaya hareket edecek. 

Yaklaşık 10 dönümlük bir alanda çıkan yangının rüzgar nedeniyle hızla yayıldığı öğrenildi.

​​​​​​

 

KARTAL'DA DA YANGIN

Kartal’da saat 14.00 sıralarında otluk alanda yangın çıktı. Yangın kısa sürede hızla yayılırken, olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi.

İtfaiye, yangını Yediemin otoparkına sıçramadan kısa sürede kontrol altına aldı. İtfaiyenin yanı sıra otopark görevlileri de yangın söndürme tüpleriyle müdahalede bulundu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar