Büyükerşen'den Eskişehir'deki festival yasağına karşı özgürlük çağrısı

Büyükerşen'den Eskişehir'deki festival yasağına karşı özgürlük çağrısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 15:15
A+ A-
Eskişehir Valiliği'nin açık alan etkinliklerini yasaklama kararı almasının ardından Anadolu Fest organizasyonu iptal edilmişti, Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de karara tepki gösterdi.

12-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Anadolu Fest öncesi Valilik kararıyla etkinliklerin yasaklanmasına tepkiler büyüyor. Son olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, etkinliğin yasaklanmasına tepki gösterdi.

'YASAKLARIN 19 MAYIS'I DA KAPSAMASI BİZLERİ AYRICA ÜZMEKTEDİR'

"Öncelikle kültürün, sanatın kenti Eskişehirimizin böylesine bir kararla, böylesine bir yasakla anılıyor olmasından büyük üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim.

Kamuoyu, on binlerce öğrencinin yaşadığı bu kentte, böylesine bir uygulamanın kişisel hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıca bu yasak tarihlerinin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı da kapsıyor olması bizleri ayrıca üzmektedir. Türkiye'nin dört bir yanındaki sanatçılar da bu yasağa açıklamalarıyla tepki gösterdiler. Gençler sürekli olarak bizlere ulaşarak, kararın kaldırılması taleplerini iletiyorlar.

'SAYIN VALİMİZ TEPKİLERE SESSİZ KALMAYACAKTIR'

Ben, kentteki tüm gençler adına, sivil toplum kuruluşları adına, sanatçılar adına bu kararın tekrar gözden geçirilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz, bu tepkilere sessiz kalmayacaktır. Çünkü gençliğin başkenti Eskişehirimiz yasaklarla değil; özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar