Çakırgil: Medyada Reis adına tetikçilik yapanlar var

Çakırgil: Medyada Reis adına tetikçilik yapanlar var
İktidara yakın medyada bir süredir devam eden "mahalle" ve "Reisçilik" kavgası Star gazetesi yazarı Selahaddin E. Çakırgil'in bugünkü köşesindeydi. Çakırgil,...

İktidara yakın medyada bir süredir devam eden "mahalle" ve "Reisçilik" kavgası Star gazetesi yazarı Selahaddin E. Çakırgil'in bugünkü köşesindeydi.

Çakırgil, iktidar medyasına yakın medya organlarında kendisini Reis'e yakın göstermeye çalışarak onun adına mücadele için konuştuklarını hissetirmeye çalışanlar olduğunu yazdı.

Çakırgil, "Bu pespâyelikler, ‘Reis‘ adına yapılsa da, Reis’in bu ahlâksızlığa gözyummaya karakteri elvermez.. Onlardan haberi bile yoktur, herhalde.. Ve onlar at sinekleri gibi kolayca ezilmezler de, kovulmazlar da.." dedi.

Çakırgil'in yazısındaki reisçilik iddiasında bulunduğu kısım:

 

Bu durum günümüzdeki siyasî mücadelelerde de gözlenmektedir. Ve bu siyasî mücadeleler sadece rakib güç odakları arasında değil, hattâ aynı güç ve iktidar odağının destekçisi olan medya organlarında mevzilenmiş bazı kalemşörler arasında bile sergilenmekte ve bunu yapanlar kendilerini şu veya güç odağına veya Reis’e, lider’e yakın göstermekte veya onun adına mücadele vermek üzere konuşlandıklarını hissettirmeye çalışmaktadırlar.

***

Görüşler elbette eleştirilebilir ama, bunun için yalan ve iftiralardan meded umulduğunu veya açık veya kapalı tehditlerde bulunulduğunu hele de son zamanlarda daha yoğunluklu olarak görmüyor muyuz? Aynı hareketin içinde yer aldıkları görüntüsü verenler arasında var olan ve ahlâkî sınırları zorlayan bu karalamalar, çamur atmalar çekilmez boyutlarda.. Hele bazıları, ‘Hele şu referandum geçsin..‘ diye basitleşiyorlar.. Kimileri de, sanki savcıları harekete geçirecek gücü varmış gibi, ekranlardan onlara direktif verir havasında konuşuyorlar.

Bu gibiler Stalin Rusyası‘ndaki ünlü bir başsavcıyı hatırlatıyorlar..  O başsavcı, Çarlık rejimine en hızlı hizmetleri sunarken, komunist dönemde de Stalin’in en acımasız zulüm mekanizmasına dönüşmüştü.

***

Bazıları, ‘Hiç bir fikir ızdırabı çekmeden ve ‘Reis‘ adına, lider adına tetikçilik yapan bu nevzuhûr kişilere ‘Reis’in izni var mıdır?‘ diye soruyorlar.
Sanmıyorum..
Yıllar boyu Demirel’e saldıran birisinin sonra ona yaklaşması üzerine rahatsız olanlara Demirel, ‘Oradan bize havlıyacağına, buradan o tarafa  havlasın..‘ dermiş.
Siyaset bu (mu?)!

***

Bu pespâyelikler, ‘Reis‘ adına yapılsa da, Reis’in bu ahlâksızlığa gözyummaya karakteri elvermez.. Onlardan haberi bile yoktur, herhalde.. Ve onlar at sinekleri gibi kolayca ezilmezler de, kovulmazlar da..
Bu gibiler, en hafifinden ünlü bir hikayedeki tip gibidirler..
Bir fakir adam vardır, krala çok bağlıdır veya bağlılık gösterisindedir.
Kral nereye gitse, o hemen oralara gider, güvenlik tedbirlerini gözden geçirir.. Kralın ise haberi bile yoktur..
Hanımı, ‘Bu gün ne yaptın?‘ diye sorduğunda, gururla, ‘Kralımızın atı bana baktı..‘ der.

Öne Çıkanlar