CANLI BLOG| Maraş depremlerinin altıncı günü: Can kaybı 24 bin 617'ye yükseldi

CANLI BLOG| Maraş depremlerinin altıncı günü: Can kaybı 24 bin 617'ye yükseldi
Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin 10 ilde yol açtığı yıkımın altıncı gününde can kaybı 24 bin 617'ye, yaralı sayısı da 80 bin 278'e yükseldi. Enkaz altında kalanların sayısına ilişkin ise henüz açıklama yapılmış değil.

Artı Gerçek - Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen iki yıkıcı depremin ardından Maraş'ın yanısıra Antep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay'da yaklaşık 1 milyon 50 bin kişi geçici barınma merkezlerine yerleşti. Onbinlerce kişi başka kentlerdeki yakınlarının yanına gitti. Bunun yanısıra onbinlerce kişinin de barınma problemi halen devam ediyor.

Depremin altıncı gününde Maraş, Diyarbakır, Antakya ve Malatya'da enkaz altından yedi kişi sağ olarak kurtarıldı.

Depremin etkilediği illerde zorlu kış koşullarındaki son gelişmeler şöyle:

00.30 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 24 bin 617 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

19.53 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ölü sayısının 22 bin 327'ye, yaralı sayısının 80 bin 278'e yükseldiğini duyurdu.

17.00 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 21 bin 848 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 104 kişinin yaralı olarak kurtulduğunu bildirdi.

15.30 İkinci kez deprem bölgesine giden Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da konuştu: "Felaketlerde önemli olan koordinasyondur. Kimin nasıl hareket edeceğini koordinasyon içerinde belli olur. Soruna çok hızlı müdahale edilir ve sorun çözülmüş olur. Bugün Türkiye'nin karşılaştığı temel sorun sağlıklı işleyen bir koordinasyon olmadığı için ciddi sorunlarla karşı karşıyayız"

14.36 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan depremde son can kaybına dair sayıları açıkladı. Erdoğan, depremde ölenlerin sayısının 21 bin 43'e ulaştığını, 80 bin 97 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını söyledi..

13.30: Adıyaman'da Cumhuriyet Mahallesi Çınar Sitesi C Bloku enkazında yürütülen çalışmalar sonunda, Rümeysa adlı genç kadın yaralı olarak çıkarıldı ve ambulansla hastaneye götürüldü.

13.20: Hatay'ın Antakya ilçesinde yıkılan bir apartmanın enkazından ses geldiğini tespit eden Kocaeli Büyükşehir itfaiye ekibi, çalışmalarını bir noktada yoğunlaştırdı. Ekipler, çalışma sonucunda 2 aylık olduğu tahmin edilen bir bebeği, 128 saat sonra yıkıntıların altından kurtarmayı başardı. Bebek, daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.


11.25: Malatya'nın Battalgazi ilçesinde enkaz altında kalan 83 yaşındaki kadına 124,5 saat sonra sağ ulaşıldı. Yıkıntıların arasından ses geldiğini tespit eden ekipler, uzun uğraşlar sonucu 83 yaşındaki Halime Gürbüz'ü 124,5 saat sonra kurtarmayı başardı.

2 YAŞINDAKİ ASYA 122'NCİ SAATTE KURTARILDI

11.20: Antakya'da bu sabah Güneş Sokak'taki İbrahim Melis Apartmanı'nın enkazından ses alan Muğla Jandarma Arama Kurtarma Timleri, bölgedeki kurtarma çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ekiplerin çalışmasının ardından enkazda bulunan 2 yaşlarındaki Asya isimli kız çocuğu kurtarıldı. Asya, daha sonra ambulansla hastaneye sevk edildi.10.00: Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yer alan, 'Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği'ne göre, eklenen geçici maddeyle, OHAL ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da finansal kuruluşlarca yapılacak işlemlerde kimlik belirlenmesi uygulamalarında değişiklik yapıldı. Söz konusu illerde 8 Şubat 2023'ten itibaren bir ay içerisinde finansal kuruluşlarca yapılacak işlemlerde kimlik tespiti, adres ve iletişim bilgisi ile imza örneğinin alınması, mevcut ise yükümlünün kayıtlarında bulunan kimlik belgesindeki fotoğraf ile müşterinin karşılaştırılması ve gerekli görülecek diğer tedbirlerin alınması kaydıyla, kimliği gösterir herhangi bir belgeyle yapılabilecek.

09.00: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 07.30 itibarıyla Maraş merkezli depremlerde 20 bin 665 kişinin öldüğünü, yaralıların sayısının da 80 bin 88'e yükseldiğini açıkladı.07.30: Depremde yıkılan Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesi Kooperatifler Mahallesi Kurtismailpaşa 2. Sokak'taki Sözel Apartmanı'nda, enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerinin yürüttüğü kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda enkaz altından 122 saat sonra 55 yaşındaki Maşallah Çiçek kurtarıldı. Yaralı olarak enkazdan çıkarılan Çiçek, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

07.00: Antakya'da arama kurtarma çalışmalarını sürdüren UMKE personeli, 75. Yıl Bulvarı'ndaki bir bina enkazından depremin 6'ncı günü saat 07.00 sıralarında Güngören ve ismi öğrenilemeyen eşini enkazdan sağ çıkardı. Depremzedeler daha sonra sağlık personeline teslim edildi.

06.50: Maraş'ın Onikişubat ilçesi Azerbaycan Bulvarı Aydın Apartmanı'ndaki enkazda arama kurtarma çalışması sürdüren Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi (CEKUT) ve PAK ekipleri, 70 yaşındaki Menekşe Tabak ile temas kurdu.
aa-20230211-30256351-30256347-kahramanmarasta-depremden-121-saat-sonra-enkaz-altindan-bir-kisi-kurtarildi.jpg
Yoğun çalışmalar sonunda Tabak, depremden yaklaşık 122 saat sonra kurtarıldı.

ENKAZDAN SES GELDİ, ANCAK ZAMAN YETMEDİ

06.10: Antakya ilçesi Akevler Mahallesi Ayşe Fitnat Hanım Caddesi'nde yıkılan 5 katlı apartmanın enkazından ses gelmesi üzerine dinleme cihazıyla yapılan çalışmada, enkaz altında bir kızın hayatta olduğu belirlendi. Bunun üzerine Kocaeli ve Trabzon itfaiyesine bağlı arama kurtarma ekipleri, çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı. Ekiplerin yaklaşık 6 saattir sürdürdüğü çalışmalara, polisler ve gönüllüler de destek verdi. Enkaz alanında koridor açan ekipler, genç kadını kurtarmak için büyük gayret sarf etti. İsminin Aya olduğu belirtilen Suriyeli genç kadın, ekiplerin yoğun çabasına rağmen kurtarılamadı.

05.38: Adana'nın Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'ndeki Hasan Alpargün Apartmanı'nın enkazında AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis ve jandarma ekipleri çalışma yürütüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar