Çayan Demirel'in arkadaşlarının çağrısı kampanyaya dönüştü: 'Çayan hapsedilemez'

Çayan Demirel'in arkadaşlarının çağrısı kampanyaya dönüştü: 'Çayan hapsedilemez'
İstinaf Mahkemesi'ne gönderilen Bakur filminin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'na verilen hapis cezasını Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi onadı. Demirel'in arkadaşları sosyal medya heabı üzerinden çağrıda bulundu.

Artı Gerçek - Yönetmen Çayan Demirel ve Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun yönettiği "Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR" adlı filmde "örgüt propagandası" suçlamasıyla açılan davada Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 2 yıl 1 aylık cezayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi onadı.

Demirel'le dayanışma için açılan 'Çayan'la Dayanışma' adlı sosyal medya hesabındna yapılan paylaşımda görme duyusunnu tamamen kaybeden Demirel'in sağlık durumu dolayısıyla yarıgılanmasına tepki gösterildi.

Paylaşımda, Çayan Demirel’in sağlık durumu bu kadar açıkken, onu ısrarla yargılamak ve hapse atmaya çalışmak insanlığa da hukuka da aykırıdır" ifadeleri kullanılarak "#ÇayanHapsedilemez" etiketi kullanıldı.

"Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yargılandığı BAKUR belgeseli davasında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 2 yıl 1 aylık cezayı avukatlarımız İstinaf Mahkemesi’ne götürmüşlerdi.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nin istinaf talebini reddettiğini ve cezayı onadığını öğrendik. Avukatlarımız Yargıtay’a başvurarak bu kararın bozulmasını talep etti. Şimdi Yargıtay'dan bu hukuksuzluğa son vermesini bekliyoruz. #BelgeselSinemaYargılanamaz

Görme duyusunu tamamen kaybetmiş ve hayatını %99 engelle, ancak yardımla sürdürmeye çalışan Çayan Demirel’in sağlık durumu bu kadar açıkken, onu ısrarla yargılamak ve hapse atmaya çalışmak insanlığa da hukuka da aykırıdır. #ÇayanHapsedilemez"

Sosyal medya kullanıcıları etiketi kullanarak sosyal medya paylaşımlarıyla Demirel'e destek verdi. sosyal medyadan yapılan paylaşımların bir kısmı şöyle:

Öne Çıkanlar