Celalettin Can'dan Adalet Bakanlığı'na: Doğabilecek yaşamsal risklerden sizler sorumlusunuz

Celalettin Can'dan Adalet Bakanlığı'na: Doğabilecek yaşamsal risklerden sizler sorumlusunuz
Tutuklu 78'liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, "Yasal hakkım olan denetimli serbestliği, sağlık koşullarımı da dikkate alınarak acilen uygulayın" dedi. Can, yaşamsal herhangi bir riskten Adalet Bakanlığı'nın sorumlu olacağını vurguladı.

Artı Gerçek - 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan nöbetçi eş genel yayın yönetmenliği kampanyasında yer aldığı için 1 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. 31 Ağustos'tan bu yana Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde tutulan Can, eşi Nimet Tanrıkulu ile görüştü.

10 Ekim tarihli görüşmeye dair konuşan Tanrıkulu, eşinin birçok sağlık sorunu yaşadığını ve ihlallere maruz kaldığını ifade etti. Tanrıkulu, Can’ın "Burada hukuken izahı olmayacak uygulamalar yaşanıyor. Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu ile diğer yetkili ve görevlilerce, ‘tarafsız koğuşa git ve tüm haklardan yararlan. Yoksa bitene kadar cezanla yaşa’ tehdidi ile rehin tutuluyorum" dediğini paylaştı.

CAN: SİYASİ MAHPUSLARI 'ISLAH ETME' MANTIĞINDAN VAZGEÇİN

Tanrıkulu, Can'ın görüşmede Adalet Bakanlığı'nı da uyardığını ve bir mesaj paylaştığını aktardı. Can'ın mesajı şöyle:

"Bana verilen ceza 1 yıl 3 aydır. Cezanın infaz süresi ise 11 ay 25 gündür. Bununla birlikte 2018 yılında 5 ay kaldığım cezaevindeki sürenin mahsup edilmesiyle, bir yılın altına düşen cezam sonucunda yasal olarak doğan ‘Denetimli Serbestlik Hakkı’m kullandırılmıyor. Yasal hakkım olan denetimli serbestliği, sağlık koşullarımı da dikkate alınarak acilen uygulayın. Siyasi mahpusları ‘ıslah etme’ mantığından vazgeçin. Haklarımı tehdit aracı olarak kullanmayın. Doğabilecek yaşamsal risklerden sizler sorumlusunuz." (MA)

Öne Çıkanlar