Gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç'in avukatı:Nerede tutulduğunu bilmiyoruz

Gözaltına alınan gazeteci Cengiz Erdinç'in avukatı:Nerede tutulduğunu bilmiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Cengiz Erdinç’in avukatı Baran Kaya, nerede olduğunu ve gece nerede tutulduğunu bilmediklerini aktardı. Erdinç'in bugün ifadesinin alınması bekleniyor.

Artı Gerçek - Kısa Dalga yazarı, gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir'de gözaltına alındı. Bilgisayar ve cep telefonuna el konulan Erdinç'in avukatlarıyla henüz görüştürülmediği ve hangi emniyet müdürlüğünde tutulduğunun da açıklanmadığı belirtildi. Erdinç’in avukatı Baran Kaya, “Müvekkilimizin yakınlarını arama hakkını kullanmasına izin vermediler. Adalete erişimini bertaraf ediyorlar” dedi.

BUGÜN İFADESİNİN ALINMASI BEKLENİYOR

Kaya, Ayvalık Emniyeti'ni aradığını belirterek, "Cengiz Erdinç burada değil” dediler, ardından da “İfadesine katılacaksanız 9.30’da Ayvalık Savcılığı’nda olun dediler" bilgisini paylaştı.

Kaya, Erdinç’in nerede olduğunu ve gece nerede tutulduğunu bilmediklerini söyledi. Kısa Dalga’ya konuşan avukat Kaya, Emniyet makamlarının Erdinç’in Ankara’ya götürüldüğünü söyleyerek avukatları yanılttığını belirterek şunları söyledi:

“Ankara Emniyeti bize ‘Burada gözaltında kimse yok’ yanıtını verdi. Bütün şubeleri gezdik teker teker… En sonunda Kamu Güvenliği Şubesi bize Cengiz Erdinç’in Ayvalık Savcılığı’nda SEGBİS ile ifade vereceğini söyledi.

Ayvalık Emniyeti’ni aradığımız da ise önce “Cengiz Erdinç burada değil” dediler, ardından da “İfadesine katılacaksanız 9.30’da Ayvalık Savcılığı’nda olun dediler. Ama ısrarla orada olmadığını söylediler. Müvekkilimizin yakınlarını arama hakkını kullanmasına izin vermediler. Adalete erişimini bertaraf ediyorlar. Ayvalık Emniyeti’ne giden avukatlar da ‘Ankara’ya gönderildi’ denilerek görüştürülmemiş. Biz şimdi kendisinin nerede olduğunu, gece nerede tutulduğunu bilmiyoruz. Ancak verilen bilgiye göre ifadesinin Ayvalık Savcılığı’nda alınacağı söylendiği için Ankara’dan Ayvalık’a geçiyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Cengiz Erdinç, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan evinden dün gözaltına alınmıştı. Artı Gerçek'e açıklamalarda bulunan Avukat Ergül, Erdinç ile telefonda konuştuğu sırada evine polislerin gittiğini söylemişti. Erdinç'ten gözaltı gerekçesine ilişkin bilgi alamadığını belirten Ergül, "Erdinç'in telefon ve bilgisayarına el konuldu" demişti.

Avukatıyla görüşmesine izin verilmediği belirtilmişti. Erdinç'in önce Ayvalık Emniyeti'ne sonra Ankara Emniyeti'ne gönderileceği belirtilmişti. Avukat Ergül, Tolga Şardan'ın tutuklanmasına neden olan MİT raporuna ilişkin tweetleri ve açıklamaları nedeniyle gözaltına alındığını tahmin ettiğini belirtmişti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar