Cengiz Holding'in siyanür havuzu kurmak istediği alanda yangın çıktı

Cengiz Holding'in siyanür havuzu kurmak istediği alanda yangın çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Artvin'de çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Artvin'in Murgul İlçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın çıkan bölgenin Cengiz Holding'in bakır faaliyeti yürütüldüğü öğrenildi.

Artvin'in Murgul İlçesi’nin Damar mahallesinde dün sabah saatlerinde çıkan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Resmi kaynakların yaptığı açıklamada yangında 1 hektarlık alanın zarar gördüğü öne sürüldü. Bölgeye araç yolunun bulunmaması nedeniyle ekipler ve köy halkı yürüyerek yangın alanına ulaşarak yangına müdahale etti.

Birgün'ün haberine göre; Murgul’da Siyanüre Hayır Platformu’ndan Alper Şeyhoğlu,  yangın çıkan alanın Cengiz Holding’in siyanür havuzu kurmak istediği bölge olduğunu hatırlattı. Şeyhoğlu, "Bölgede Cengiz Holding Bakır faaliyetini yürütüyor. Daha önce Cengiz Holding o bölgede siyanür havuzu kurmak istemişti. Uzmanlar yangının neden çıktığıyla ilgili açıklama yapmadı. Ancak bu yangına müdahale edilmemesi ve yangının tam o bölgede çıkmış olması akıllara bu yangının kasten çıktığı düşüncesini getiriyor" dedi.

‘MÜDAHALE İÇİN 10 HEKTAR YANMALI’

Bölge yanarken müdahale edilmemesine tepki gösteren Şeyhoğlu, "Bölgede yangın çıkınca yetkilileri aradık. Yetkililer, bölge sık ağaçlık olduğu için araç giremez, söndürme helikopteri lazım dediler. Ancak söndürme helikopterinin Ankara’dan ilçemize gelmesi için 10 hektarlık alanın yanması gerekiyormuş" şeklinde konuştu.

Öne Çıkanlar